Aktuality

Zoznámte sa s monitorovacou stanicou

22. 10. 2021

Možno sa vám už stalo, že ste prechádzali okolo monitorovacej stanice a pomysleli si na čo asi slúži a čo sa vlastne nachádza vo vnútri. My sme do jednej automatickej monitorovacej stanice kvality ovzdušia nahliadli za vás.


Viete čo dýchate?

19. 10. 2021

Všetci chceme dýchať čistý vzduch. Nie každý si však uvedomuje, do akej miery môže sám prispieť k lepšej kvalite ovzdušia. V rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia sme spracovali sériu brožúr určených odbornej aj širokej verejnosti.


Benzín alebo nafta?

30. 09. 2021

Ak sa človek rozhoduje pre kúpu motorového vozidla,  jednou z najčastejších otázok je či je lepší benzín alebo nafta. Túto dilemu zažil snáď každý pri kúpe auta. Obe majú svoje za a proti. Z hľadiska spotreby sa Slováci častejšie priklonili k nafte. Ale ako to je ak zoberieme do úvahy produkciu emisií?


EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY 2021

16. 09. 2021

16. septembra 2021 štartuje jubilejný 20-ty ročník najväčšej celoeurópskej kampane pre podporu a propagáciu udržateľnej mobility EURÓPSKY TYŽDEŇ MOBILITY (ETM).


V Banskej Bystrici bol videný Smokeman!

10. 09. 2021

Obyvatelia banskobystrického sídliska Fončorda sa pravdepodobne v utorok 7.9.2021 čudovali zapáchajúcemu dymu a hlasným výbuchom šíriacim sa z areálu hotela Dixon. Konala sa tu totiž medzinárodná konferencia Efektívne riadenie kvality ovzdušia 2021 a v rámci sprievodného programu bola odprezentovaná aj edukatívna show s názvom Smokeman zasahuje! Okrem účastníkov konferencie sa pristavilo aj niekoľko okoloidúcich, pretože Smokeman, ktorý je majstrom zážitkového učenia zasiahne takmer každého.


Ako v lete cestovať s ohľadom na ovzdušie

16. 08. 2021

Už druhý rok tu máme pandémiu a s ňou spojené obmedzenia. Napriek tomu si mnohí z nás v tomto období balia kufre či ruksaky a vyrážajú na netradičné miesta, oddýchnuť si od zvyčajných povinností či rutiny. Iní čakajú, kým sa situácia zlepší a snívajú o tom, kam budú cestovať, snáď už v budúcom roku, keď to už konečne bude bezpečné.


Kvalita ovzdušia naozaj na „vlastné oči“

20. 07. 2021

Neviditeľný zabijak, toto slovné spojenie je veľmi často uvádzané v súvislosti so znečisteným ovzduším a jeho následkami na zdravie ľudí a ekosystémy. Jednou z ciest, ako docieliť riešenie tohto problému je aj zvýšenie povedomia a to doslovne „zviditeľnením“ znečistenia ovzdušia.


Aká bola kvalita ovzdušia v roku 2020?

06. 07. 2021

Slovenský hydrometeorologický ústav každý rok zverejňuje Správu o kvalite ovzdušia v SR. Jej cieľom je v komplexnej a prehľadnej forme priblížiť odbornej, ale aj širokej verejnosti informácie o kvalite ovzdušia.


Ako mať čisté ovzdušie v domácnosti

22. 06. 2021

Aj vzduch, ktorý dýchate vo vlastnej domácnosti, či na pracovisku, môže mať významný vplyv na vaše zdravie. Štúdie poukazujú na súvis zlej kvality vonkajšieho ovzdušia s rakovinou pľúc, mozgovými príhodami a srdcovocievnymi chorobami. Ovzdušie vo vašom dome však môže byť ešte viac znečistené ako to vonkajšie. Vzhľadom na to, že veľa času trávime v interiéroch, je o dôvod viac uvažovať nad tým, čo môžeme urobiť pre čisté vnútorné ovzdušie.


Župy sa snažia pritiahnuť pravidelných cestujúcich do verejnej dopravy

10. 06. 2021

Aké benefity môžu využívať cestujúci vo vybraných krajoch? Komu sa viac oplatí presadnúť z auta do verejnej dopravy? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v našom ďalšom článku.