Aktuality

titulná fotka 1

EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY 2021

16. 09. 2021

16. septembra 2021 štartuje jubilejný 20-ty ročník najväčšej celoeurópskej kampane pre podporu a propagáciu udržateľnej mobility EURÓPSKY TYŽDEŇ MOBILITY (ETM).


titulná fotka 2

V Banskej Bystrici bol videný Smokeman!

10. 09. 2021

Obyvatelia banskobystrického sídliska Fončorda sa pravdepodobne v utorok 7.9.2021 čudovali zapáchajúcemu dymu a hlasným výbuchom šíriacim sa z areálu hotela Dixon. Konala sa tu totiž medzinárodná konferencia Efektívne riadenie kvality ovzdušia 2021 a v rámci sprievodného programu bola odprezentovaná aj edukatívna show s názvom Smokeman zasahuje! Okrem účastníkov konferencie sa pristavilo aj niekoľko okoloidúcich, pretože Smokeman, ktorý je majstrom zážitkového učenia zasiahne takmer každého.


titulná fotka 3

Ako v lete cestovať s ohľadom na ovzdušie

16. 08. 2021

Už druhý rok tu máme pandémiu a s ňou spojené obmedzenia. Napriek tomu si mnohí z nás v tomto období balia kufre či ruksaky a vyrážajú na netradičné miesta, oddýchnuť si od zvyčajných povinností či rutiny. Iní čakajú, kým sa situácia zlepší a snívajú o tom, kam budú cestovať, snáď už v budúcom roku, keď to už konečne bude bezpečné.


titulná fotka 4

Kvalita ovzdušia naozaj na „vlastné oči“

20. 07. 2021

Neviditeľný zabijak, toto slovné spojenie je veľmi často uvádzané v súvislosti so znečisteným ovzduším a jeho následkami na zdravie ľudí a ekosystémy. Jednou z ciest, ako docieliť riešenie tohto problému je aj zvýšenie povedomia a to doslovne „zviditeľnením“ znečistenia ovzdušia.


titulná fotka 5

Aká bola kvalita ovzdušia v roku 2020?

06. 07. 2021

Slovenský hydrometeorologický ústav každý rok zverejňuje Správu o kvalite ovzdušia v SR. Jej cieľom je v komplexnej a prehľadnej forme priblížiť odbornej, ale aj širokej verejnosti informácie o kvalite ovzdušia.


titulná fotka 6

Ako mať čisté ovzdušie v domácnosti

22. 06. 2021

Aj vzduch, ktorý dýchate vo vlastnej domácnosti, či na pracovisku, môže mať významný vplyv na vaše zdravie. Štúdie poukazujú na súvis zlej kvality vonkajšieho ovzdušia s rakovinou pľúc, mozgovými príhodami a srdcovocievnymi chorobami. Ovzdušie vo vašom dome však môže byť ešte viac znečistené ako to vonkajšie. Vzhľadom na to, že veľa času trávime v interiéroch, je o dôvod viac uvažovať nad tým, čo môžeme urobiť pre čisté vnútorné ovzdušie.


titulná fotka 7

Župy sa snažia pritiahnuť pravidelných cestujúcich do verejnej dopravy

10. 06. 2021

Aké benefity môžu využívať cestujúci vo vybraných krajoch? Komu sa viac oplatí presadnúť z auta do verejnej dopravy? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v našom ďalšom článku.


titulná fotka 8

Do práce na bicykli" môžete ísť aj v 2021

03. 06. 2021

Ministerstvo dopravy a výstavby SR spustilo aj tento rok súťaž Do práce na bicykli 2021. Ide už o ôsmy ročník celonárodnej kampane, ktorá sa tento rok presunula z tradičného mesiaca máj na jún z dôvodu stálejšieho počasia.


titulná fotka 9

Informácie o kvalite ovzdušia v Európe na dosah ruky

26. 05. 2021

Znečistenie ovzdušia je jediným z najväčších zdravotných rizík a tiež ohrozením  životného prostredia v Európe. Európsky index kvality ovzdušia, ktorý v roku 2017 spustila Európska environmentálna agentúra (EEA) a Európska komisia, umožňuje používateľom skontrolovať aktuálnu kvalitu ovzdušia v európskych mestách a regiónoch.


titulná fotka 10

Kontrola kvality ovzdušia kdekoľvek a kedykoľvek

14. 05. 2021

Kvalita vzduchu, ktorý každodenne dýchame, sa v priebehu času mení v závislosti od vonkajších faktorov. Či už ideme behať alebo odchádzame za prácou, je rozumné sledovať kvalitu ovzdušia v našom okolí, aby sme, v prípade potreby, mohli prijať preventívne opatrenia a chrániť svoje zdravie.