Aktuality
Posledná zima z pohľadu smogových situácií
19. 04. 2021
Zimné mesiace sú vždy sprevádzané zhoršenou kvalitou ovzdušia. Napriek poklesu teplôt v priebehu posledných dní sa zdá, že obdobie zimných smogových situácií je nateraz za nami. Aj tohtoročná zima/ vykurovacia sezóna sa však niesla v znamení dní s vyššími koncentráciami častíc PM10. Tie na viacerých miestach, v niektorých obdobiach, prerástli až do smogových situácií - teda stavov, keď koncentrácie znečisťujúcej látky presiahli limitné hodnoty stanovené pre ochranu ľudského zdravia. Ako vzniká smog a ako z tohto pohľadu hodnotí SHMÚ uplynulú zimu píše v článku Mgr. Janka Matejovičová.

Ovzdušie v číslach
09. 04. 2021
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia koncom roka 2020 publikovali brožúru Životné prostredie Slovenskej republiky v roku 2019 – kľúčové údaje a informácie. Jej účelom je v prehľadnej, výstižnej a užívateľsky priateľskej forme priblížiť širokej verejnosti informácie o kvalite životného prostredia v previazaní na dôležité témy dnešnej doby.

17 miliónov € na vrátenie zelene do našich miest
01. 04. 2021
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vyhlásilo novú výzvu na zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a mestských oblastiach.

Minister Budaj predstavil zelený Plán obnovy Slovenska
15. 03. 2021
Európsky Plán obnovy prinesie Slovensku dodatočné investície za takmer 6 miliárd eur do zelenej ekonomiky, zdravotníctva, vzdelávania, vedy a výskumu, ako aj verejnej správy a digitalizácie. Slovensko z Plánu obnovy získa na zlepšenie životného prostredia a zdravia ľudí jednu miliardu eur.
Európsky zelený týždeň 2021
11. 03. 2021
Znečistenie životného prostredia ovplyvňuje každého – prostredníctvom vzduchu, ktorý dýchame, vody, ktorú pijeme, alebo pôdy, na ktorej pestujeme jedlo. Je to najčastejšia environmentálna príčina mnohých duševných a fyzických chorôb a predčasných úmrtí, najmä u detí, ľudí s chronickými ochoreniami a starších ľudí.
Inšpiratívne riešenia z projektu LIFE ASPIRE
05. 03. 2021
Doprava významne znečisťuje ovzdušie najmä oxidmi dusíka NOX a prachovými časticami. Riešeniu tohto problému sa venujú mnohé projekty podporené EÚ v rámci programe LIFE. Jedným z nich je aj projekt LIFE ASPIRE.

Zhoršená kvalita ovzdušia vás môže pripraviť o zrak
26. 02. 2021
Štúdia publikovaná v Britskom žurnále oftalmológie upozorňuje, že obyvatelia oblastí so zhoršenou kvalitou ovzdušia majú o 8 % vyššiu pravdepodobnosť výskytu straty zraku.

Niečo je vo vzduchu
23. 02. 2021
Vysoké koncentrácie látok znečisťujúcich ovzdušie majú aj na Slovensku významný vplyv na verejné zdravie. Dlhodobé vystavenie pôsobeniu prachových častíc zvyšuje výskyt astmy, kardiovaskulárnych problémov, pľúcnych chorôb a následne vedie k predčasnej smrti. Napriek zlepšeniam však situácia stále nie je dobrá.
Slovensko čelí žalobe za nedostatočnú ochranu kvality ovzdušia
19. 02. 2021
Minister životného prostredia Ján Budaj rešpektuje dnešné rozhodnutie Európskej komisie, ktorá podáva na Európsky súdny dvor žalobu proti Slovensku za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.
O projekte PreOvzdušie
17. 02. 2021
Problematike kvality ovzdušia sa už dlhodobo venuje aj o. z. CEPTA. Vznikli v roku 2005 ako občianske združenie s cieľom vyvíjať aktivity smerom k ochrane životného prostredia, prírody, podpore občianskej participácie, zdravého životného štýlu a udržateľných alternatív voči súčasnému konzumnému životnému štýlu. Ostatné dva roky realizujú aj projekt PreOvzdušieSK financovaný z operačného programu Efektívna verejná správa (MVSR). Je zameraný na zlepšenie dialógu zainteresovaných subjektov, predovšetkým centrálnej štátnej správy a samosprávy.

Jelšava sa potrebuje nadýchnuť
02. 02. 2021
Energeticky efektívnejšie domy by mohli pomôcť vyriešiť dlhodobý problém so smogom v Jelšave, píše v komentári RICHARD PAKSI z Budov pre budúcnosť.
Richard Paksi je analytikom v organizácii Budovy pre budúcnosť.

Pri téme kvality ovzdušia by mali zbystriť pozornosť aj športovci
28. 01. 2021
Znečisťujúce látky v ovzduší majú nepriaznivý vplyv na zdravie ľudí. Vyvarovať sa zvýšenej fyzickej aktivite by sa mali ľudia v rizikových oblastiach so zhoršenou kvalitou ovzdušia.

Ako získať príspevok z projektu Zelená domácnostiam II ?
25. 01. 2021
Žiadosti o poukážky z projektu Zelená domácnostiam II bude možné znovu podávať od februára 2021. Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov.

Česká republika v roku 2020 nezaznamenala ani jednu smogovú situáciu
25. 01. 2021
Český hydrometeorologický ústav informuje o poklese koncentrácií znečisťujúcich látok v ovzduší na území Českej republiky. Prvýkrát v histórii nebola vyhlásená ani jedna smogová situácia v krajine za celý rok.

Zlá kvalita ovzdušia sa môže podpísať aj na duševnom zdraví
11. 01. 2021
Znečisťujúce látky ovzduší, ktoré sa pri dýchaní dostávajú do ľudského organizmu, narúšajú rôzne biochemické procesy. Okrem dýchacej či obehovej sústavy postihujú aj sústavu nervovú.
Kúrenie trochu inak
22. 12. 2020
Znečistené ovzdušie nemá hranice, ohrozuje zdravie nás všetkých. Z tohto dôvodu by nám nemalo byť ľahostajné, ako budeme kúriť v našich domácnostiach. Dobrým predpokladom ako to dosiahnuť, je dobrá informovanosť.

Prečítajte si Enviromagazín venovaný téme ochrany ovzdušia
16. 12. 2020
Odborno-náučný časopis o životnom prostredí ENVIROMAGAZÍN vydáva SAŽP pod odbornou gesciou MŽP SR. V súčasnosti je jediným celoštátnym odborno-náučným časopisom na Slovensku, ktorý sa komplexne zaoberá ochranou a tvorbou životného prostredia.

Kvalita ovzdušia v Európe sa zlepšuje, počet predčasných úmrtí je však stále privysoký
15. 12. 2020
Európska environmentálna agentúra (EEA) vo výročnej správe Kvalita ovzdušia v Európe 2020 informuje o zlepšení kvality ovzdušia. Napriek tomu, že počet predčasných úmrtí vplyvom zhoršenej kvality ovzdušia klesá, situácia stále nie je uspokojivá.

Nová webová aplikácia Čo dnes dýcham?
11. 12. 2020
Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Slovenským hydrometeorologickým ústavom predstavuje webovú aplikáciu dnesdycham.sk s cieľom zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku.

Inovatívnou výsadbou k lepšej kvalite ovzdušia
30. 11. 2020
Zeleň v mestách prináša množstvo benefitov, v neposlednom rade dokáže zlepšovať kvalitu ovzdušia. Na pomoc pri znižovaní znečistenia ovzdušia si chce mesto Ostrava vziať mestskú zeleň.

Znečistené ovzdušie smrteľnejšie ako vojna či pandémia
23. 07. 2020
Dlhodobé vystavenie vplyvu znečisťujúcich látok vedie k závažným následkom, od poškodenia dýchacieho systému, kardiovaskulárne ochorenia, kognitívne poruchy až po predčasnú smrť.

Lekári po celom svete volajú po zelenom a zdravom reštarte sveta
01. 07. 2020
Viac ako 40 miliónov lekárov, sestier a ďalších zdravotných odborníkov z 90 krajín sveta adresovalo otvorený list lídrom skupiny G20. Zdravotníci požadujú od hláv štátov, aby pri ekonomickom reštarte prioritne riešili verejné zdravie, kvalitu ovzdušia a vody a stabilitu klímy. Len tak sa v budúcnosti dokážeme vyhnúť či prinajmenšom vyrovnať s prichádzajúcimi krízami.

Ovzdušie v Európe sa po uvoľnení opatrení dramaticky nemení
01. 07. 2020
Copernicus, program Európskej únie pre pozorovanie a monitorovanie Zeme, informuje o nižších koncentráciách znečisťujúcich látok v ovzduší v Európe oproti Číne, kde sa kvalita ovzdušia po uvoľnení opatrení vracia do starých znečistených koľají.