Aktuality

Tretie kolo výzvy Obnov dom mini 2 je spustené pre celé územie Slovenska
17. 03. 2025
Cieľom výzvy Obnov dom mini 2 je pomôcť domácnostiam ohrozeným energetickou chudobou obnoviť rodinné domy a ušetriť tak nemalé finančné výdavky súvisiace so zabezpečením potrieb energie. Žiadosti je možné predkladať od dnešného dňa až do 22. apríla 2025.

Spustená nová výzva na výstavbu cyklistickej infraštruktúry
10. 03. 2025
Ministerstvo dopravy SR otvorilo výzvu na výstavbu, stavebné úpravy alebo rekonštrukciu cyklistickej infraštruktúry. Projekty podporené v rámci tejto výzvy budú financované z prostriedkov Európskej únie - Plánu obnovy a odolnosti SR, oblasti Zelená ekonomika, komponentu Udržateľná doprava. Finančné prostriedky na výzvu sú vyčlenené v celkovom objeme 14,8 milióna eur. Projekty je možné predkladať do 15. apríla 2025.

Nemám auto, nemám autobus alebo dopravná chudoba na Slovensku
28. 02. 2025
Vo februári 2025 bola publikovaná štúdia Inštitútu environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorá hodnotí mieru ohrozenia obcí Slovenska dopravnou chudobou. Dopravná chudoba je fenomén, kedy si jednotlivci alebo domácnosti nemôžu dovoliť dopravu alebo majú obmedzený prístup k verejnej či súkromnej doprave.

Prečítajte si o vzťahu zdravia a kvality ovzdušia
21. 02. 2025
Slovenská agentúra životného prostredia v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) v spolupráci s odborníkmi z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici pripravila informačnú brožúru zameranú na kvalitu ovzdušia a jej vplyv na zdravie človeka.

Environmentálny fond podporí zvýšenie energetickej účinnosti existujúcich verejných budov
14. 02. 2025
Do konca marca 2025 je otvorená výzva na podporu aktivít v mestách a obciach ťažiskovo zameraných na dosiahnutie úspor energie. Tieto aktivity budú mať pozitívny vplyv na lokálnu kvalitu ovzdušia, nakoľko súčasťou podpory je modernizácia, resp. výmena existujúcich zdrojov energie za zdroje priaznivejšie pre životné prostredie a zároveň aj využívanie inovatívnych riešení pri jej zabezpečovaní.

Podporte hrušku z Bošáce v súťaži o titul Európsky strom roka
07. 02. 2025
V októbri minulého roka sme Vás informovali o tom, že stará hruška z Bošáce získala titul Strom roka 2024 v 22. ročníku tejto ankety, organizovanej nadáciou Ekopolis. V súčasnosti sa uchádza o titul Európsky strom roka. Svoj hlas jej môžete dať do 24. februára 2025.

Viete, čo dýchate?
29. 01. 2025
Všetci chceme dýchať čistý vzduch. Nie každý si však uvedomuje, do akej miery môže sám prispieť k lepšej kvalite ovzdušia. Táto brožúrka je určená odbornej aj širokej verejnosti a jej cieľom je priblížiť stav kvality ovzdušia na Slovensku a vo vašom kraji, poskytnúť informácie o aktivitách, ktoré majú za cieľ zlepšovať kvalitu ovzdušia vo vybraných mestách a obciach a navrhnúť riešenia, ktorými môžete sami prispieť k čistejšiemu ovzdušiu pre vás a vaše okolie.

Starostlivosť o lesy Slovenska podporená Akčným plánom Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky
17. 01. 2025
Lesy majú kľúčový význam pre spoločnosť, pretože plnia viacero dôležitých funkcií, ktoré priamo prispievajú k zlepšeniu podmienok života človeka a zdravia planéty, vrátane kvality ovzdušia. Akčný plán Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky pre obdobie rokov 2025 – 2030 „LESY PRE SPOLOČNOSŤ“ schválila vláda SR dňa 4. decembra 2024. Rozpracováva schválených 17 strategických a 31 špecifických cieľov na úroveň opatrení.

Veľký vplyv znečistenia ovzdušia na zdravie a životné prostredie v Európe vrátane Slovenska naďalej pretrváva
07. 01. 2025
Podľa najnovšieho posúdenia o vplyve kvality ovzdušia na zdravie, ktoré uverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA) 19.12.2024 v súvislosti s novými predpismi EÚ, možno pripísať takmer 240 000 úmrtí za rok v Európskej únii práve vystaveniu jemným prachovým časticiam, ktoré sú hlavnou látkou znečisťujúcou ovzdušie. Aktuálne údaje opäť potvrdzujú, že Európania sú stále vystavení koncentráciám látok znečisťujúcich ovzdušie, ktoré výrazne prekračujú hodnoty odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). V samostatnom posúdení sa zistilo aj to, že takmer tri štvrtiny európskych ekosystémov sú vystavené znečisteniu ovzdušia na škodlivej úrovni.