Aktuality

Presťahuj sa na vidiek, tam je čistejší vzduch. Naozaj?

26. 11. 2021

Všeobecne je medzi ľuďmi zaužívané, že vzduch na vidieku je čistejší a zdravší. Naozaj je to tak?


20. november - svetový deň bez fajčenia

19. 11. 2021

Fajčenie - téma mnohokrát spomínaná, aktivita o ktorej škodlivosti vie snáď každý a zároveň problematika, o ktorej netreba prestať rozprávať a nemôže byť opomenutá ani na stránke venovanej tomu, čo dýchame.


Čo ste (ne)vedeli o benzéne

15. 11. 2021

Benzén si pravdepodobne väčšina z nás skôr spája s učivom na hodinách chémie, ako s látkou rizikovou z hľadiska kvality ovzdušia a ľudského zdravia.


Energetická núdza a projekt, ktorý hľadá riešenia

29. 10. 2021

Keď hovoríme o znečistení ovzdušia na Slovensku, medzi najväčšie problémy radíme vykurovanie domácností nevhodným palivom. Riešenie nie je jednoduché, pretože sa dotýka množstva malých zdrojov znečistenia – množstva domácností. Situácia je mimoriadne zložitá najmä tam, kde časť obyvateľstva trpí energetickou chudobou, alebo energetickou núdzou.


Zoznámte sa s monitorovacou stanicou

22. 10. 2021

Možno sa vám už stalo, že ste prechádzali okolo monitorovacej stanice a pomysleli si na čo asi slúži a čo sa vlastne nachádza vo vnútri. My sme do jednej automatickej monitorovacej stanice kvality ovzdušia nahliadli za vás.


Viete čo dýchate?

19. 10. 2021

Všetci chceme dýchať čistý vzduch. Nie každý si však uvedomuje, do akej miery môže sám prispieť k lepšej kvalite ovzdušia. V rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia sme spracovali sériu brožúr určených odbornej aj širokej verejnosti.


Benzín alebo nafta?

30. 09. 2021

Ak sa človek rozhoduje pre kúpu motorového vozidla,  jednou z najčastejších otázok je či je lepší benzín alebo nafta. Túto dilemu zažil snáď každý pri kúpe auta. Obe majú svoje za a proti. Z hľadiska spotreby sa Slováci častejšie priklonili k nafte. Ale ako to je ak zoberieme do úvahy produkciu emisií?


EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY 2021

16. 09. 2021

16. septembra 2021 štartuje jubilejný 20-ty ročník najväčšej celoeurópskej kampane pre podporu a propagáciu udržateľnej mobility EURÓPSKY TYŽDEŇ MOBILITY (ETM).


V Banskej Bystrici bol videný Smokeman!

10. 09. 2021

Obyvatelia banskobystrického sídliska Fončorda sa pravdepodobne v utorok 7.9.2021 čudovali zapáchajúcemu dymu a hlasným výbuchom šíriacim sa z areálu hotela Dixon. Konala sa tu totiž medzinárodná konferencia Efektívne riadenie kvality ovzdušia 2021 a v rámci sprievodného programu bola odprezentovaná aj edukatívna show s názvom Smokeman zasahuje! Okrem účastníkov konferencie sa pristavilo aj niekoľko okoloidúcich, pretože Smokeman, ktorý je majstrom zážitkového učenia zasiahne takmer každého.


Ako v lete cestovať s ohľadom na ovzdušie

16. 08. 2021

Už druhý rok tu máme pandémiu a s ňou spojené obmedzenia. Napriek tomu si mnohí z nás v tomto období balia kufre či ruksaky a vyrážajú na netradičné miesta, oddýchnuť si od zvyčajných povinností či rutiny. Iní čakajú, kým sa situácia zlepší a snívajú o tom, kam budú cestovať, snáď už v budúcom roku, keď to už konečne bude bezpečné.