Možné účinky na ekosystémy

Zhoršená kvalita ovzdušia významne ovplyvňuje prírodu okolo nás.

Znečisťujúce látky v ovzduší poškodzujú ekosystémy, najmä rastlinné spoločenstvá, pričom negatívne ovplyvňujú ich rast, znižujú schopnosť fotosyntézy a obmedzujú vstrebávanie životne dôležitého oxidu uhličitého z atmosféry. Okrem toho sa tieto látky vplyvom dažďa presúvajú do pôdy a vodných zdrojov, čím menia ich chemické zloženie a narúšajú prirodzenú rovnováhu.

 

Pre viac informacii o možných účinkoch na zdravie človeka, preklikajte infografiku.

Možné účinky:

PM

Prachové častice (PM10 a PM2,5)

Negatívne účinky na ekosystémy: Prachové častice môžu prenikať do dýchacieho systému živočíchov, spôsobovať vážne problémy s dýchaním a ovplyvňovať ich srdcovocievne zdravie. Vietor ich dokáže rozptýliť na veľké vzdialenosti, kde sa usadzujú na povrchu pôdy alebo vo vodných plochách. Ich prítomnosť môže mať rôzne negatívne dôsledky, ako napríklad:

  • Okysľovanie (acidifikáciu) jazier a vodných tokov
  • Narušenie nutričnej rovnováhy v pobrežných oblastiach a povodiach riek
  • Pokles živín v pôde
  • Poškodenie lesov a poľnohospodárskych plodín
  • Zníženie biodiverzity ekosystémov
  • Podpora negatívnych účinkov kyslých dažďov

SOX

Oxidy síry (SOx)

Negatívne účinky na ekosystémy: Oxidy síry menia chemické zloženie pôdy a vody, čím ohrozujú biodiverzitu. Aj pri nízkych koncentráciách môžu poškodzovať rastliny, narúšať ich fotosyntézu a spôsobovať odumieranie stromov a lesných porastov. Okrem toho znižujú úrodnosť pôdy, ovplyvňujú rozklad organických látok a spôsobujú stratu dôležitých rastlinných živín. Podobne ako u človeka, môžu dráždiť sliznice dýchacích ciest živočíchov a vyvolávať zápalové ochorenia.

NOX

Oxidy dusíka (NOx)

Negatívne účinky na ekosystémy: Nadmerné množstvo oxidov dusíka v ovzduší spôsobuje hromadenie dusíka v pôde a vode, čo vedie k zmene ich chemického zloženia. To môže mať za následok:

  • Nadmerný rast siníc a rias, ktoré vyčerpávajú kyslík z vody a ohrozujú vodné živočíchy, napríklad ryby
  • Poškodenie rastlín – listy blednú, scvrkávajú sa a odumierajú
  • Zvýšenie kyslosti pôdy a vody, čo poškodzuje lesné a vodné ekosystémy
  • U vtákov a cicavcov môžu oxidy dusíka spôsobovať srdcovocievne problémy, zníženie krvného tlaku, zápaly priedušiek či pľúc

NH3

Amoniak (NH3)

Negatívne účinky na ekosystémy: V nízkych koncentráciách je amoniak prirodzenou súčasťou pôdy a nevyhnutný pre výživu rastlín. Avšak pre vodné živočíchy sú už aj nízke koncentrácie toxické a môžu spôsobiť ich úhyn.

BaP

Benzo(a)pyrén (BaP)

Negatívne účinky na ekosystémy: Benzo(a)pyrén sa hromadí v živých organizmoch a v pôde. Jeho účinky sú karcinogénne nielen pre človeka, ale aj pre živočíchy, čím ohrozuje celé potravové reťazce.

O3

Ozón (O3)

Negatívne účinky na ekosystémy: Zvýšená hladina prízemného ozónu poškodzuje bunkové membrány rastlín, čo môže viesť k ich degenerácii – napríklad vzniku škvŕn na listoch. To spomaľuje rast rastlín a môže ohroziť celé ekosystémy, najmä lesy, ktoré sú kľúčové pre produkciu kyslíka. Predpokladá sa, že účinky ozónu na živočíchy sú podobné ako na človeka.

CO

Oxid uhoľnatý (CO)

Negatívne účinky na ekosystémy: Oxid uhoľnatý nemá priamy negatívny vplyv na ekosystémy, ale môže ovplyvňovať tvorbu prízemného ozónu, ktorý už škodlivé účinky má.

NMVOC

Nemetánové prchavé organické látky (NMVOC)

Negatívne účinky na ekosystémy: Tieto látky môžu vplyvom slnečného žiarenia reagovať s oxidmi dusíka a vytvárať fotochemické oxidanty, ktoré majú negatívny vplyv na rastliny aj živočíchy.

Zdroj: SHMÚ, WHO, EEA, US EPA