Na bicykli v každom veku – k viac ako 2 500 mestám po celom svete pribudla aj Trnava

09. 05. 2022

K trnavskému bikesharingu a cargo bicyklom pre rodiny s deťmi pribudol v apríli tohto roka  projekt Na bicykli v každom veku (Cycling Wihout Age). Aj keď projekt má hlavne sociálny rozmer, spája sa aj s pozitívnymi dopadmi na kvalitu ovzdušia, keď za účelom krátkych výletov nemusí byť využívaná doprava motorovými dopravnými prostriedkami.

Na bicykli v každom veku – k viac  ako  2 500 mestám po celom svete pribudla aj Trnava
Zdroj: MÚ Trnava

Podľa informácií prevzatých z Mestského úradu v Trnave, v piatok 8. apríla 2022 si jazdu na špeciálnom bicykli – rikši vyskúšali klienti Zariadenia pre seniorov na Ulici Terézie Vansovej. Prvé jazdy s klientami absolvujú pracovníci sociálneho zariadenia. Mesto však hľadá dobrovoľníkov  na riadenie týchto špeciálnych bicyklov – pilotov https://www.trnava.sk.

„Ideálne je, ak sa piloti so svojimi seniormi stretávajú pravidelne, nielen jednorazovo či raz za čas. Lepšie si tak k sebe nájdu cestu a vytvoria bližší vzťah. Ten je totiž v tomto projekte veľmi dôležitý, nejde len o samotné bicyklovanie,“ vysvetľuje Petra Vráblová zo Zdravého mesta Trnava.

Hlavnou myšlienkou projektu je prepájať generácie – bicykel je pri tom iba nástrojom. Pre starších ľudí s obmedzenou pohyblivosťou je možnosť prevetrať sa na cyklovýlete isto vítaným spestrením, ešte väčším prínosom je však možnosť stretnúť nových ľudí a tešiť sa z pozornosti, ktorú im venujú.

Autorom myšlienky Cycling Wihout Age je Dán Ole Kassow. Keď jeho otec ochorel, nemohol už vysadnúť na bicykel, veľmi si však prial zažiť tento pocit ešte raz. Po jeho smrti prišiel Ole na netradičný nápad ako toto želanie splniť mnohým ďalším seniorom a jeho nápad sa vďaka nadšeným dobrovoľníkom šíril ďalej. V súčasnosti funguje vo viac ako 2 500 mestách po celom svete, ku ktorým sa teraz pridáva Trnava.