Hlasujte za európsky strom roka a podporte zástupcu Slovenska, ktorým je Dub letný – Dračí dub v Lozorne

07. 02. 2023

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Na Slovensku je jej organizátorom Nadácia Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA). O titul sa uchádza aj Slovenský strom roka 2022 Dub letný – Dračí dub v Lozorne.

Dračí dub v Lozorne
Zdroj: https://www.treeoftheyear.org/

Strom pripomína sediaceho draka. Hoci je jeho kôra drsná a zjazvená, každý sa pri ňom cíti bezpečne. Ukrytý v lese, po stáročia chráni miestnych - od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie.

Do súťaže Európsky strom roka sa každoročne zapája 16 krajín z európskeho kontinentu. Najnovším prírastkom je strom z Ukrajiny. Hlasovanie sa začalo 1. a skončí 28. februára, pričom posledný týždeň je hlasovanie tajné, nezobrazuje sa pri ňom počet hlasov. Každý zúčastnený môže hlasom podporiť dva stromy v ankete. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v Bruseli, 21. marca 2023 na pôde Európskeho parlamentu.

Hlasovať môžete na adrese https://www.treeoftheyear.org/sk/vote.

Ako nám pomáhajú stromy a lesy v zlepšovaní kvality ovzdušia? Lesné dreviny, krovinová etáž, celkovo zeleň, má nenahraditeľný význam pri „očisťovaní“ ovzdušia od prachových častíc. V odbornej literatúre sa uvádza, že napr. jeden hektár bukového lesa odfiltruje za vegetačné obdobie 30 až 60 ton prachu, hektár dubového porastu 50 až 54 ton, borovicový porast 37 ton a hektár smrekového lesa okolo 30 ton.

Les nám poskytuje pocit harmónie, prirodzenej rovnováhy, príjemnú klímu, čistú vodu, plní dôležité pôdoochranné, protierózne a ďalšie funkcie v krajine. Viac na https://www.populair.sk/sk/aktualita/lesy-a-ovzdusie.

A pohľad na takýchto „krásavcov“ akým Dračí dub je, poteší oko a pohladí dušu.