Integrovaný dopravný systém (IDS) už aj v Banskobystrickom kraji – v januári budú autobusy zadarmo!

14. 11. 2023

Organizátor IDS BBSK, a.s. spustil v Banskobystrickej župe e-shop, v ktorom sa môžu cestujúci registrovať a kupovať si predplatné lístky s platnosťou od 1. februára 2024 a neskôr. “Celý január bude cestovanie v prímestských autobusoch SAD Lučenec a SAD Zvolen v Banskobystrickom kraji zadarmo. Župa tak dá ľuďom možnosť nielen zvyknúť si na zmeny, ale aj vyskúšať si dochádzanie verejnou dopravou.” Uvádza sa na stránkach IDS.

Župan Lunter
Zdroj: Banskobystrický samosprávny kraj

Od 1. januára 2024 prechádzajú všetky linky prímestských autobusov na Integrovaný dopravný systém a táto zmena prinesie cestujúcim viacero výhod. Zvýhodnení budú najmä pravidelní cestujúci, pre ktorých sú  určené predplatné cestovné lístky. Všetci, ktorí si predplatný cestovný lístok kúpia online do konca januára budúceho roka, automaticky a bezplatne získajú predĺženie jeho platnosti o ďalších 30 dní. Okrem online možností už čoskoro pribudnú na viacerých miestach kraja aj fyzické Zákaznícke centrá IDS BBSK, ktoré doplnia aj kontaktné miesta, umiestnené napríklad v krajských knižniciach, či ďalších kultúrnych inštitúciách.

„Budeme radi, ak túto možnosť využije čo najviac cestujúcich. Zároveň, ich spätná väzba bude pre nás dôležitá pre doladenie detailov na e-shope tak, aby bolo jeho používanie čo najjednoduchšie a najpriateľskejšie.” Uvádza župan Ondrej Lunter, ktorý zároveň oznámil, že celý mesiac január bude v Banskobystrickom samosprávnom kraji „mesiacom mobility“, kedy bude cestovanie vo všetkých prímestských autobusoch SAD Zvolen a SAD Lučenec zadarmo pre všetkých.

“Práve v januári budú mať obyvatelia kraja možnosť vymeniť auto za verejnú dopravu a vyskúšať si, ako by sa vám napríklad do práce dochádzalo autobusom,“ vysvetlil Ondrej Lunter.

Do 272-tisíc schránok už župa distribuovala aj špeciálne vydanie časopisu Náš kraj, ktoré bolo venované chystaným zmenám v prímestskej doprave. Župa pripravuje aj informačné letáky v slovenskom a maďarskom jazyku a SMS kampaň pre obyvateľov.

Na zavedení IDS pracuje BBSK už niekoľko rokov. Predchádzalo mu vypracovanie strategických dokumentov ako Plán udržateľnej mobility a Plán dopravnej obslužnosti kraja. Tento systém by mal viesť k zvýšeniu kvality cestovania pre obyvateľov kraja, podpore udržateľnej mobility a v konečnom dôsledku aj k lepšej kvalite ovzdušia.

Viac informácií o verejnej autobusovej doprave v BBSK je dostupných priamo na stránke zabezpečovateľa IDS a BBSK  https://idsbbsk.sk/.