Podporte zástupcu Slovenska v súťaži Európsky strom roka 2024

13. 02. 2024

Viac než päťstoročný dub zo Zámockého parku v Malackách, ktorý ešte na jeseň získal titul Strom roka 2023, sa teraz uchádza o ďalšie hlasy verejnosti v medzinárodnej súťaži stromov – Európsky strom roka 2024. Pálffyovský dub spomienok reprezentuje svojim príbehom Slovensko medzi súpermi z ďalších 14 krajín Európy. Milovníci stromov môžu svoj hlas odovzdať do 22. februára 2024 prostredníctvom online hlasovania na webovej stránke www.treeoftheyear.org.

Pálffyovský dub z Malaciek
Zdroj: Nadácia Ekopolis

Pamätá si príchod Pálffyovcov do Malaciek, budovanie kaštieľa a priľahlého parku, hrôzy vojen a epidémií, tradičné jarmoky a trhy, ale rozpovedá aj príbehy dávno zabudnutých lások. Viac ako päť storočí dub sleduje príbehy ľudí a bojuje aj o titul Európsky strom roka. „Náš Pálffyovský dub spomienok je jedným z posledných existujúcich, viac ako 500 ročných, exemplárov duba letného z konca stredoveku v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Zámocký park Malacky. Zásluhou Pálffyovcov, jedného z najlojálnejších šľachtických rodov počas celej vlády Habsburgovcov, nesie v sebe spomienky na udalosti, ktoré ho spájajú s viacerými európskymi krajinami. Aj preto dub vnímame ako kandidáta nás všetkých v boji o titul Európsky strom roka 2024,“ hovorí Kamil Ftáčnik, nominovateľ stromu do súťaže z Mestského úradu v Malackách. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s najsilnejším príbehom.

Tento rok sa do finále Európsky strom roka zapojilo 15 krajín v rámci Európy. „Pálffyovský dub je ďalší unikátny, starý a vzácny strom, ktorý mohla verejnosť spoznať vďaka ankete Strom roka, ktorú každoročne v Nadácii Ekopolis organizujeme. Vďaka výhre v ankete získal nielen potrebné odborné ošetrenie, ale najmä pozornosť verejnosti a srdcia tisícok milovníkov stromov. Po minuloročnom skvelom úspechu Dračieho duba bude Pálffyovský dub z Malaciek ďalší skvelý kandidát na popredné priečky,“ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. Podľa tradície, patronát nad finále prebrali členovia Európskeho parlamentu – Luděk Niedermayer a Michal Wiezik.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Na Slovensku je jej organizátorom Nadácii Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA).

Cieľom súťaže Európsky strom roka je poukázať na význam stromov v prírodnom a kultúrnom dedičstve Európy a na význam ekosystémových služieb, ktoré stromy poskytujú. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s príbehom, strom zakorenený v živote a práci ľudí a komunity, ktorá ho obklopuje.

Prevzaté z: https://ekopolis.sk/2024/hlasovanie-za-palffyovsky-dub-z-malaciek-sa-zacalo-stromy-z-europy-sa-pustili-do-boja-o-prestizny-titul, kde nájdete aj viac informácií.