Smog Free Tower – kampaň za čisté ovzdušie

29. 04. 2021

SMOG FREE PROJECT je kampaň za čisté ovzdušie, ktorá  poskytuje  inšpiratívne zážitky z čistej budúcnosti vrátane série mestských noviniek, ako je napríklad SMOG FREE TOWER – veža, čo čistí vzduch, ktorá je príkladom lokálneho riešenia pre čistenie vzduchu na verejných priestranstvách.

Smog Free Tower – kampaň za čisté ovzdušie
Zdroj: www.studioroosegaarde.net

SMOG FREE PROJECT je dlhodobá kampaň za čistý vzduch, v rámci ktorej Daan Roosegaarde a jeho tím odborníkov vytvorili prvý smogový vysávač na svete. Projekt bol spustený v roku 2015, kedy bola v Rotterdame predstavená prvá veža, ktorá čistí vzduch. Sedem metrov vysoká veža využíva patentovanú technológiu pozitívnej ionizácie na výrobu vzduchu bez smogu na verejných priestranstvách. Tak sprostredkuje ľuďom zadarmo zážitok z dýchania čistého vzduchu. Je vybavená ekologickou technológiou, čistí 30-tisíc kubických metrov vzduchu za hodinu, pričom využíva len malé množstvo zelenej energie. Táto veža poskytuje lokálne riešenie pre čistý vzduch, napríklad v parkoch.

Vďaka použitej technológii je vzduch o 60 % čistejší. Ak by sa rovnaká technológia používala vo vnútorných priestoroch, efekt by bol ešte významnejší. „Nainštalovali sme to aj do garáží v Holandsku, kde sa vzduch vyčistil o 70 %,“ tvrdia autori.

Vedci z Technologickej univerzity v Eindhovene skúmali účinnosť veže a zistili, že dokáže zachytiť až 70 % častíc PM10 (priemer 10 mikrometrov alebo menej) a až 50 % častíc PM2,5 (2,5 mikrometrov alebo menej).

Ako funguje veža na čistenie vzduchu?

Veža okolo seba vytvára bubliny verejného priestoru bez smogu tak, že vrchnou časťou nasáva okolitý znečistený vzduch, ktorý je následne čistený a uvoľňovaný cez vetracie otvory na šesťstrannej konštrukcii.

Sú podobné veže účinné?

Rovnako ako obrovská klimatizácia nevyrieši problém  klimatickej zmeny alebo obväz nemôže zachrániť pacienta pred rakovinou, veža nie je najefektívnejším spôsobom riešenia znečistenia ovzdušia.

Aj samotní autori priznávajú, že nejde o konečné riešenie pre čistý vzduch v mestách. Na druhej strane naznačujú, že je nutné urobiť prvý krok, ktorý popoženie a inšpiruje ostatných.

 

Daan Roosegaarde vytvoril tiež suvenír vzťahujúci sa k tomuto projektu. Čiastočky popolčeka odstráneného z ovzdušia sú stlačené, zablombované a použité ako kameň na prsteň. Tým, že si ho záujemcovia kúpia, darujú vlastne 1 000 m3 čistého vzduchu mestu. Autor projektu aj takto zbiera financie, aby mohol tému kvality ovzdušia a jej riešenie posunúť ďalej.

Daan Roosegaarde: „Sme na misii za čistý vzduch.“

 

https://www.studioroosegaarde.net/project/smog-free-tower