Udržateľná mobilita aj s využívaním unikátneho skladacieho bicykla pre deti a dospelých. Navrhnutý a vyrobený je na Slovensku

06. 12. 2022

Jedinečný mestský bicykel SHARVAN spája 3 funkcie: rastie, skladá sa, mení farby. SHARVAN je univerzálny pre všetkých, bez ohľadu veku, výšky. Na trhu v súčasnosti nie je žiaden iný takýto typ bicykla, ktorý by spájal všetky tieto 3 funkcie. Inovatívnosť spočíva v samotnej výrobe rastúceho rámu. Rám bicykla je vyrábaný technológiou vstrekovania termoplastu. Ide o absolútne nový druh rámu bicykla, ktorý umožňuje okamžitú zmenu z detského bicykla na bicykel pre dospelého.

Unikátny skladací bicykel
Zdroj: Project M1 s. r. o. Ľubotice

Bicykel SHARVAN (https://sharvan.bike/) môže využívať celá rodina, ale aj celá firma. Vie sa prispôsobiť deťom a osobám od výšky 125 cm až po 200 cm, do 110 kg. Má vymeniteľné farebné kryty, môžete si ho personifikovať, prispôsobiť firemnej kultúre, ale aj prezentovať maliarske umenie. Dá sa zložiť do veľkosti rozmeru kufra 60x66x40 cm, uľahčí cestovanie a šetrí priestor. Rám je univerzálny, je možné z neho v budúcnosti urobiť napr. elektro, vodný alebo cargo bicykel.

Vyvinutý bol spoločnosťou Project M1 s. r. o. Ľubotice. Inšpiráciou bol fakt, že na trhu s bicyklami dlho chýbal model, ktorý by mohol byť bez problémov zdieľaný s deťmi, priateľmi, kolegami, bez ohľadu na ich výšku či váhu. Preto sa táto spoločnosť, ktorá bola založená začiatkom roka 2018 troma nadšencami ako start-up, spojila v oblasti vývoja so strojárenskou firmou, vyrábajúcou špičkové plastové a kovové komponenty.

Výsledkom viac ako 12 000 hodín vývoja je bicykel SHARVAN. Rastie, skladá sa, mení farby. Prvý svojho druhu na svete. Vyrobený na Slovensku. Spoločnosť je jeho výhradným distribútorom. V máji 2022 sa úspešne rozbehla sériová výroba týchto bicyklov.Keďže rám rastie, rodičia nemusia svojím deťom kupovať každé 2 roky nové bicykle, a tým šetria rodinný rozpočet. Ďalej nemusia riešiť problém s uskladnením alebo predajom starších bicyklov, z ktorých deti vyrástli. Jeho rýchlou úpravou sa dá zdieľať medzi členmi rodiny. Použité materiály komponentov (termoplast a hliník) sú recyklovateľné.

V roku 2020 získal bicykel SHARVAN 3. miesto v kategórii Technologická inovácia v súťaži Inovatívny čin roka, ktorú vyhlasuje Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, a nechýbal ani na výstave Expo 2020 v Dubaji. V roku 2021 bol finalistom Národnej ceny za dizajn a zároveň vystavený v Národnej galérii v Bratislave.

Podpora využívania cyklodopravy a budovanie potrebnej infraštruktúry sú významným prvkom v mestách a obciach s cieľom zníženia emisií skleníkových plynov, látok znečisťujúcich ovzdušie ako aj zníženia uhlíkovej stopy. Viac informácií o tomto výrobku, ako aj ďalších riešeniach podporujúcich aj ochranu ovzdušia, sa môžete dozvedieť na Informačnej platforme zelené hospodárstvo prevádzkovanej SAŽP s podporou MŽP SR. (https://zelene-hospodarstvo.enviroportal.sk/).