V Prešove začínajú jazdiť prvé parciálne trolejbusy

07. 05. 2024

Moderné technológie, možnosť jazdy aj mimo trolejového vedenia a väčší komfort pri cestovaní. Toto všetko prinášajú nové parciálne trolejbusy, ktoré začali premávať v Prešove 2. mája tohto roku. Dopravný podnik mesta Prešov ich nakúpil s pomocou grantu zo zdrojov EÚ.

Mesto Prešov
Zdroj: Ilustračné foto, https://pixabay.com/

Po Prešove od 2. mája jazdia nové parciálne trolejbusy, ktoré sú najmodernejším prírastkom do vozového parku Dopravného podniku mesta Prešov. Do prevádzky boli uvedené prvé zo šiestich kĺbových vozidiel s dĺžkou 18 metrov a kapacitou 114 cestujúcich. Ich najväčšou výhodu je presun po cestách bez pokrytia trolejovým vedením. Vďaka alternatívnemu pohonu tak budú môcť parciálne trolejbusy jazdiť aj v čase výpadku či poruchy trakčného vedenia, prípadne využívať obchádzkové trasy napríklad pri rekonštrukciách ciest a mostov.

Parciálne trolejbusy predstavujú technologický krok vpred, ktorý pocítia aj cestujúci. Šesť moderných trolejbusov s označením Škoda 27 Tr s karosériou Solaris ponúkne vďaka svojej výbave cestujúcim maximálne pohodlie. Trolejbusy budú plne klimatizované a vybavené modernejším informačným a tarifným systémom. Štandardom pri všetkých nových vozidlách sú USB nabíjačky pre dobíjanie mobilných zariadení, informačné LCD monitory a napríklad, kamerový systém so záznamom v interiéri vozidla. Prácu vodiča zlepší aj bezpečnostný kamerový systém, ktorý bude snímať priestor pred a za trolejbusom, či kamera na zberači trolejbusu. Dôkladný prehľad o obsadenosti jednotlivých spojov poskytnú údaje získané z automatických počítadiel cestujúcich (APC), ktoré budú súčasťou výbavy vozidla.

Vo výbave tiež nebude chýbať systém vonkajšej akustickej signalizácie pre cestujúcich so zrakovým postihnutím, ktorý na základe povelu z ovládača zahlási číslo linky a smer jazdy. Moderná elektrická výbava s rekuperáciou ušetrí náklady na prevádzku a poskytne komfortnejší priebeh jazdy. Neoddeliteľnou súčasťou je, samozrejme, trakčná batéria, ktorá trolejbusu garantuje dojazd minimálne 12 kilometrov mimo trolejového vedenia.

Tieto parciálne trolejbusy nahradia najmä dieselové autobusy premávajúce na linkách 29, 32, 32A, 39, čím dôjde k zníženiu hlučnosti a negatívnych vplyvov dopravy na životné prostredie.

Dopravný podnik mesta Prešov obstarával dokopy 6 nových trolejbusov v celkovej hodnote 4 milióny eur, pričom miera spolufinancovania zo strany DPMP bola 5%. Podarilo sa to vďaka nenávratnému finančnému príspevku z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Zdroj: http://www.presov.sk, krátené