Aká bola kvalita ovzdušia na Slovensku v roku 2024?

01. 05. 2025

Rok 2024 možno podľa predbežného hodnotenia publikovaného Slovenským hydrometeorologickým ústavom, z hľadiska kvality ovzdušia zaradiť medzi priemerné v porovnaní s obdobím rokov 2017 – 2023. Napriek poklesu množstva znečisťujúcich látok do ovzdušia v zmysle výsledkov emisných inventúr, o ktorých sme Vás informovali v predchádzajúcej aktualite, stále dochádza v niektorých lokalitách k prekračovaniu limitných/cieľových hodnôt stanovených na ochranu zdravia pri vybraných znečisťujúcich látkach. 

čistá obloha
Zdroj: Ilustračné foto, https://pixabay.com/

Z hľadiska hodnotenia znečisťujúcich látok, monitorovaných v rámci Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia (NMSKO, https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_monit_siet) dlhodobo nie sú zaznamenávané problémy s dosahovaním limitných/cieľových hodnôt v prípade oxidu siričitého, oxidu dusičitého, oxidu uhoľnatého, benzénu, olova, kadmia, niklu a arzénu.

Problémom, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, zostáva prekračovanie limitných hodnôt pre prachové častice PM10 a PM2,5, cieľových hodnôt pre benzo(a)pyrén a ozón. 

V prípade prachových častíc PM10 limitná hodnota pre priemernú ročnú koncentráciu nebola prekročená na žiadnej monitorovacej stanici NMSKO. K prekročeniu došlo u limitnej hodnoty pre priemernú dennú koncentráciu, ktorá je stanovená na 50 µg·m-3; s povoleným prekročením tejto hodnoty 35 krát za rok. Nadlimitné prekročenia boli zaznamenané na monitorovacích staniciach v Jelšave (53 krát), vo Veľkej Ide (46 krát) a v Plášťovciach (43 krát).

Limitná hodnota pre priemernú ročnú koncentráciu častíc PM2,5  (20 µg·m-3) bola prekročená na monitorovacej stanici v Plášťovciach, kde dosiahla hodnotu 22 µg·m-3.

Cieľová hodnota pre priemernú ročnú koncentráciu benzo(a)pyrénu  (1 ng·m-3) bola prekročená na 8 monitorovacích staniciach (Veľká Ida, Jelšava, Plášťovce, Krompachy, Ružomberok, Oščadnica, Púchov a Žilina). Na 2 monitorovacích staniciach sa priemerná ročná koncentrácia tejto znečisťujúcej látky  práve rovnala cieľovej hodnote (Banská Bystrica, Štefánikovo nábr. a Martin, Jesenského).

Z hľadisla zdrojov znečistenia ovzdušia vo Veľkej Ide je celoročne významným priemyselný zdroj, čiastočne neelektrifikovaná železničná trať s nakládkou prašného materiálu a v zimných mesiacoch sa k tomu pridáva vykurovanie domácností tuhým palivom. V Jelšave je hlavným zdrojom vykurovanie domácností tuhým palivom, priemyselný zdroj tu pravdepodobne zohráva menšiu úlohu.  V Plášťovciach je taktiež hlavným zdrojom vykurovanie domácností tuhým palivom. 
 
Cieľová hodnota stanovená pre ozón bola prekročená na monitorovacích staniciach Bratislava, Jeséniova a Chopok.

Detailnejšie predbežné hodnotenie kvality ovzdušia za rok 2024 je k dispozícii na webovej stránke SHMÚ https://www.shmu.sk/sk/?page=2904.

O vplyve zhoršenej kvality ovzdušia na ľudské zdravie sa môžete dočítať v brožúre Zdravie a kvalita ovzdušia dostupnej na https://www.populair.sk/storage/web-documents/1342/zdravie-a-kvalita-ovzdusia-web.pdf.