Ako mať čisté ovzdušie v domácnosti

22. 06. 2021

Aj vzduch, ktorý dýchate vo vlastnej domácnosti, či na pracovisku, môže mať významný vplyv na vaše zdravie. Štúdie poukazujú na súvis zlej kvality vonkajšieho ovzdušia s rakovinou pľúc, mozgovými príhodami a srdcovocievnymi chorobami. Ovzdušie vo vašom dome však môže byť ešte viac znečistené ako to vonkajšie. Vzhľadom na to, že veľa času trávime v interiéroch, je o dôvod viac uvažovať nad tým, čo môžeme urobiť pre čisté vnútorné ovzdušie.

Zdroj: unsplash.com

Existuje nespočetné množstvo dôvodov a príčin znečistenia ovzdušia vo vašom obydlí. Niektoré zdroje, ako napríklad nábytok a stavebné materiály, môžu uvoľňovať znečisťujúce látky viac-menej kontinuálne. Iné zdroje, ako fajčenie, čistenie povrchov alebo renovácia, môžu znečisťujúce látky uvoľňovať nárazovo.

A ak si myslíte, že rozprašovanie voňavého osviežovača vzduchu vyčistí váš vzduch, zamyslite sa znova. Táto vôňa je tiež formou znečistenia vnútorného ovzdušia a väčšina osviežovačov vzduchu iba uvoľňuje do vášho domu viac potenciálne škodlivých chemikálií. Prečítajte si niekoľko rád, ako zlepšiť kvalitu vnútorného vzduchu bez použitia chemikálií.

  1. Otvorte okná

Je to najjednoduchšia (a najlacnejšia!) vec, ktorú môžete urobiť pre zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia. Otvorte okná minimálne na päť minút denne, aby ste eliminovali hromadenie škodlivých látok znečisťujúcich ovzdušie vo vašom interiéri.

  1. Oživte si domácnosť izbovými rastlinami

Niektoré druhy izbových rastlín majú schopnosť filtrovať bežné prchavé organické zlúčeniny zo vzduchu a môžu mať pozitívny vplyv na zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia. Rastliny ako lopatkovec, zelenec, svokrin jazyk či dracéna sú podľa výskumov účinné pri znižovaní obsahu niektorých látok znečisťujúcich ovzdušie. Tieto štúdie však boli robené len v laboratórnych podmienkach, od ktorých je realita často na míle vzdialená a rastliny majú na čistení vzduchu v miestnostiach pravdepodobne omnoho menší vplyv.

Navzdory týmto výsledkom vedci izbové rastliny nezavrhujú. Podľa nich totiž prispievajú k tomu, že sa ľudia v miestnostiach lepšie cítia, čo sa môže prejaviť aj na produktivite práce. Vďaka fotosyntéze navyše rastliny uvoľňujú do prostredia kyslík a spotrebúvajú oxid uhličitý, čo sa na kvalite vzduchu v miestnostiach prejaví. Netreba však zanedbať ani čistenie listov izbových rastlín, ktoré často účinne zachytia voľne poletujúce prachové častice.

  1. Vyskúšajte difúzory éterických olejov

Niektoré éterické oleje, ako napríklad čajovníkový olej, majú antibakteriálne vlastnosti a môžu sa pridávať do domácich čistiacich prostriedkov alebo dokonca lokálne nanášať na pokožku na ošetrenie drobných poranení. Vedeli ste však, že tieto oleje tiež môžu znížiť množstvo baktérií šíriacich sa vzduchom? Bolo preukázané, že éterické oleje ako eukalyptus, klinček a levanduľa pomáhajú potláčať výskyt roztočov vo vašej domácnosti.

  1. Používajte radšej sviečky zo včelieho vosku

Existujú tézy, že sviečky z čistého včelieho vosku môžu pomôcť neutralizovať častice znečisťujúcich látok rovnakým spôsobom ako rastliny, a teda že čistia vnútorný vzduch. Tieto tvrdenia však nie sú podložené žiadnym serióznym výskumom. Je dôležité si uvedomiť, že horenie akýchkoľvek druhov sviečok produkuje sadze do vášho bezprostredného okolia. Ak sa tomu chcete úplne vyhnúť, zvážte použitie LED sviečok, ktoré budú menej znečisťovať vzduch a znižovať riziko požiaru.

  1. Vyzujte si topánky

Špina z vonku môže k vám domov vniesť skutočne nepríjemné veci: napríklad pesticídy, peľ, huby, baktérie alebo výkaly. Keď vojdete do domu, toto všetko môže byť na spodnej časti topánok, takže pokiaľ ste sa ešte nezbavili zlozvyku behať po byte v topánkach, je na čase to urobiť. Pomôže vám to udržať váš vzduch čistejší – nehovoriac o vašich podlahách.

  1. Udržujte svoje domáce zvieratá upravené

Ak vlastníte domáce zvieratko, jeho kožné bunky sa pravdepodobne nachádzajú takmer v celej vašej domácnosti. Srsť dokáže zapríčiniť to, že sa u vás rozvinú príznaky podobné astme, alebo sa vaša astma zhorší, ak ňou už trpíte. Ak máte domáceho maznáčika, udržujte ho v čistote a pokiaľ je to možné, kefujte ho vonku a pravidelne vysávajte podlahy zariadením s HEPA filtrom.

  1. Spustite klimatizáciu

Ak máte centrálnu klimatizáciu, už máte k dispozícii plnohodnotný systém filtrácie vzduchu. Funguje tak, že z vášho domu vyťahuje vzduch, ochladzuje ho a pumpuje späť. Väčšina systémov má účinné filtre, ktoré je však potrebné pravidelne vymieňať. Zistite si aké sú odporúčania jeho výrobcov na výmenu filtrov a dôsledne to dodržiavajte.

  1. Čistite netoxickými chemikáliami

Mnoho čistiacich prostriedkov pre domácnosť zakúpených v obchode obsahuje toxické chemikálie, ktoré môžu spôsobiť podráždenie očí, nosa, hrdla a pľúc. Ak ich budete používať, otvorte pri tom aspoň okná. Ako ekologickejšiu možnosť však zvážte výrobu vlastných čistiacich prostriedkov pre domácnosť s použitím prísad, ako je ocot, sóda bikarbóna, citrusová šťava alebo éterické oleje.

  1. Zvážte kúpu čističky vzduchu

Čističky vzduchu môžu byť efektívnym spôsobom na zníženie škodlivých častíc vo vnútornom ovzduší. Ak má vaše dieťa alergie alebo dokonca astmu, skúste zaobstarať tento prístroj priamo do detskej izby.

  1. Zbavte sa plesní

Tieto druhy mikroskopických húb môžu uvoľňovať do vzduchu spóry, ktoré môžu vyvolať príznaky alergie. Milujú tmavé a vlhké miesta, ako sú kúpeľne, práčovne a pivnice. Ako vyhubiť plesne bez chemikálií? Účinnou zbraňou môže byť napríklad ocot, sóda bikarbóna, čajovníkový olej ale aj alkohol.

  1. Vyvetrajte nový nábytok

Prchavé organické zlúčeniny (NMVOC) sú chemikálie, ktoré sa zdržiavajú vo vzduchu a sú všade v našich domácnostiach. Látky ako toluén a benzén sa nachádzajú napríklad v lepidlách, farbách, tkaninách, stavebných materiáloch a podobne. Keď si kupujete novú pohovku alebo kreslo, vedzte, že zo začiatku bude emitovať prchavé látky silnejšie a neskôr už v zanedbateľných množstvách. Ak chcete eliminovať znečistenie vnútorného ovzdušia, čo najviac vetrajte. Ak máte takú možnosť, nechajte nový nábytok týždeň v garáži alebo aspoň prvých pár týždňov nechajte okná v tejto miestnosti otvorené väčšinu dňa.

  1. Používajte na varenie oleje s vyššími bodmi dymenia

Aby ste sa vyhli tomu, že sa pretrvávajúci  zápach spáleného oleja z kuchyne bude preháňať vašim domom celé hodiny, použite kuchynský olej, ktorý začne dymiť až pri vyšších teplotách. Oleje s vysokým bodom dymenia sú vhodnejšie, pretože sú rafinované a neprepaľujú sa. Dymový bod je vlastne údaj tepelnej odolnosti, kedy dochádza k prepaľovaniu. Znehodnocujú sa tak dôležité živiny a uvoľňujú sa zdraviu škodlivé látky.