Čaká nás sprísnenie limitných hodnôt znečistenia ovzdušia

17. 10. 2024

Rada Európskej únie dňa 14.10.2024  formálne prijala smernicu, ktorou sa stanovujú aktualizované normy kvality ovzdušia v celej EÚ. Nové pravidlá prispejú k cieľu EÚ, ktorým je nulové znečistenie do roku 2050, a pomôžu predchádzať predčasným úmrtiam v dôsledku znečistenia ovzdušia. Občania EÚ budú môcť žiadať náhradu škody na svojom zdraví v prípadoch, keď sa nedodržia pravidlá EÚ v oblasti kvality ovzdušia.

dymiaci komín a obloha
Zdroj: Ilustračné foto, https://pixabay.com/

V revidovanej smernici je prioritou zdravie občanov EÚ: stanovujú sa v nej nové normy kvality ovzdušia pre znečisťujúce látky, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2030 a ktoré sú užšie zosúladené s usmerneniami WHO o kvalite ovzdušia. Medzi tieto znečisťujúce látky patria okrem iných tuhé častice PM10 a PM2,5, oxid dusičitý a oxid siričitý.

Kvalita ovzdušia sa posudzuje v celej EÚ pomocou spoločných metód a kritérií, pričom revidovaná smernica prináša ďalšie zlepšenia monitorovania a modelovania kvality ovzdušia. Revidovanou smernicou sa takisto zabezpečia včasné opatrenia a ak hrozí, že nové normy sa do roku 2030 nedosiahnu, musia sa ešte predtým vypracovať tzv. cestovné mapy kvality ovzdušia.

Novou smernicou sa zabezpečuje spravodlivý a rovnocenný prístup k spravodlivosti pre osoby, ktoré sú alebo by mohli byť ovplyvnené vykonávaním smernice. Členské štáty musia zabezpečiť, aby občania mali právo žiadať a získať náhradu škody, ak v dôsledku porušenia pravidiel kvality ovzdušia stanovených v smernici dôjde k poškodeniu ich zdravia. Text smernice bude uverejnený v Úradnom vestníku EÚ a účinnosť nadobudne dvadsiatym dňom po uverejnení. Po nadobudnutí účinnosti smernice budú mať členské štáty dva roky na jej transpozíciu do vnútroštátneho práva. Európska komisia preskúma normy kvality ovzdušia v súlade s najnovšími vedeckými dôkazmi do roku 2030 a potom každých päť rokov.

Znečistenie ovzdušia je najväčším environmentálnym zdravotným rizikovým faktorom v Európe, keďže znečisťujúce látky môžu byť mimoriadne škodlivé pre ľudí aj životné prostredie. V dôsledku znečistenia ovzdušia dochádza každý rok v Európe k približne 300 000 predčasným úmrtiam. S cieľom riešiť tento problém navrhla Európska komisia v októbri 2022 revíziu a konsolidáciu dvoch smerníc o kvalite ovzdušia v rámci akčného plánu EÚ pre nulové znečistenie. Spoluzákonodarcovia dosiahli dohodu o konečnej podobe znenia vo februári 2024. Touto novou smernicou sa zlúčením dvoch existujúcich smerníc EÚ do jednej zjednodušujú pravidlá EÚ týkajúce sa kvality ovzdušia. Jej cieľom je zosúladiť normy kvality s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Ako sa zmenia limitné hodnoty? Napríklad v prípade častíc  PM10 bude nová limitná denná hodnota 45 μg/m3, ktorá sa nemá prekročiť viac ako 18-krát za kalendárny rok. V súčasnosti je táto hodnota 50 μg/m3 a nemá sa prekročiť viac ako 35-krát za rok. V prípade ročného limitu je tento podľa nových pravidiel stanovený na  20 μg/moproti teraz platnej hodnote 40 μg/m3.

Znenie smernice je dostupné na https://data.consilium.europa.eu/doc/document/PE-88-2024-INIT/sk/pdf.