EIA/SEA – procesy, ktoré prispievajú k ochrane ovzdušia aj našim zapojením

05. 09. 2022

Čo znamená skratka EIA a ako proces, ktorý sa pod ňou skrýva umožňuje aj nám občanom zapojiť sa do ochrany životného prostredia vrátane ovzdušia? Skratka EIA je odvodená z anglického názvu Environmental Impact Assessment  a predstavuje proces posúdenia navrhovaných nových činností z hľadiska ich potenciálnych vplyvov na životné prostredie. Jeho mladším súrodencom je proces SEA – Strategic Environmental Assessment,  zameraný na posúdenie potenciálnych vplyvov na životné prostredie spojených s návrhom a realizáciou  nových politík, stratégií, koncepcií, plánovacích a programových dokumentov.

Zdroj: Ilustračné foto, https://pixabay.com/

EIA a SEA sú v právnom systéme SR zakotvené v zákone č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov https://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-24.

Ich cieľom je včasne a účinne zabezpečiť vysokú úroveň ochrany životného prostredia v súvislosti s realizáciou nových činností ako je napríklad ťažba surovín, výstavba elektrární a teplární, spracovanie dreva, výroba cementu, ale aj výstavba skládok, vodných diel, diaľnic a ciest, železníc, zariadení potravinárskeho priemyslu. Úplný zoznam činností je definovaný prílohou č. 8 zákona.

Cieľom je tiež prispieť k integrácii environmentálnych aspektov do prípravy a schvaľovania strategických dokumentov so zreteľom na podporu udržateľného rozvoja. Procesy EIA/SEA stanovujú povinnosť pre subjekty, ktoré plánujú realizovať nové činnosti, resp. predkladajú rozvojové dokumenty a síce zistiť, opísať a vyhodnotiť priame a nepriame vplyvy na životné prostredie a zároveň určiť opatrenia, ktoré zabránia znečisťovaniu životného prostredia, zmiernia znečisťovanie životného prostredia alebo zabránia poškodzovaniu životného prostredia.

Sú zároveň jedným z najvýznamnejších nástrojov umožňujúcich verejnosti zapojiť sa do komunikácie vo veciach ochrany a tvorby životného prostredia so zástupcami štátnej správy, samosprávy, podnikov, ale aj napríklad mimovládnych organizácií a odbornej verejnosti. Z uvedeného zákona vyplýva priamo povinnosť  informovať verejnosť o posudzovaných aktivitách a dokumentoch. Ďalšie povinnosti jednotlivých subjektov  vo vzťahu k verejnosti, postavenie verejnosti a jej práva definuje najmä § 24 zákona.

Za účelom systematického zverejňovania informácií   prevádzkuje Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom Slovenskej agentúry životného prostredia Informačný systém dostupný na https://www.enviroportal.sk/sk/eia. Tento systém, okrem prehľadu posudzovaných aktivít a sprievodnej dokumentácie k nim, poskytuje aj viacero metodických príručiek, z ktorých sa môžete viac dozvedieť o priebehu procesu, úlohách jednotlivých subjektov vrátane verejnosti, časového nastavenia a podobne.

Nosným dokumentom vypracovávaným v procese EIA/SEA je Správa o hodnotení. V nej sa vo vzťahu ku ovzdušiu musí zhodnotiť jeho aktuálny stav, popísať, ako by situácia ohľadne kvality ovzdušia vyzerala v budúcnosti, ak by sa uvedená činnosť nerealizovala (tzv. nulový variant). Ďalej je potrebné vyhodnotiť potenciálne vplyvy na ovzdušie (pozitívne aj negatívne) a v prípade očakávaných negatívnych vplyvov navrhnúť opatrenia na ich minimalizáciu.   Zistite si, aké aktivity sa plánujú realizovať v oblasti, kde žijete, navštívte vyššie uvedený informačný systém a vyjadrite svoj názor zapojením sa do procesu EIA/SEA.