Energetická chudoba na Slovensku

19. 07. 2024

Energetická chudoba je charakterizovaná stavom, keď si domácnosť nemôže dovoliť udržiavať vo svojom bývaní vhodnú teplotu. Najčastejšie je spojená s nedostatkom finančných prostriedkov na úhradu výdavkov za energie alebo keď príjmy domácnosti nedostatočne kryjú jej výdavky na energie, čo znamená, že po úhrade nákladov za energie domácnosti zostane nedostatočné množstvo finančných prostriedkov na pokrytie základných životných potrieb. Ako sa dotýka energetická chudoba obyvateľov Slovenska? Aké sú nevyhnutné kroky a možnosti jej riešenia? Na tieto otázky nájdete odpovede v aktuálnej publikácii Prognostického ústavu, Centra spoločenských a psychologických vied SAV.  

Mapa energetickej chudoby
Zdroj: PÚCSPV SAV

V rámci Európy patrí Slovensko medzi krajiny s najvyšším podielom výdavkov na energie k disponibilným príjmom. Aj na základe toho je odôvodnené pokladať energetickú chudobu za problém významne ovplyvňujúci slovenskú spoločnosť spojenú s potrebou riešiť ho.

Publikácia Energetická chudoba  (Dokupilová, D. (2024). Energetická chudoba 2024, PÚ CSPV SAV) https://www.prog.sav.sk/wp-content/uploads/Energeticka-chudoba_2024.pdf konštatuje, že energetická chudoba je významným problémom, ktorý potrebuje urgentné riešenia. Na Slovensku, ako v jednej z mála európskych krajín, sa už v súčasnosti nepriaznivá situácia v ostatnom čase zhoršuje. Súčasne, neriešením problému sa tento v budúcnosti len prehĺbi.

Potrebné je uvedomiť si, že týmto problémom netrpia len dotknuté domácnosti, ale všeobecná populácia. Domácnosti, ktoré nemajú dostatok finančných prostriedkov na udržanie vhodnej teploty vo svojej domácnosti používajú na vykurovanie aj nevhodné materiály ako odpad, čím spôsobujú emisie škodlivých látok do ovzdušia. Tým trpí všetka populácia, čo je sprevádzané aj s narastaním nespokojnosti a zvyšovaním nákladov na zdravotnú starostlivosť.

 Druhým problémom, ktorý by sa riešil súčasne s energetickou chudobou je napr. aj žaloba za znečistené ovzdušie, ktorá bola na Slovensko podaná, a Európsky súd jej vyhovel. Je spojená aj s vykurovaním nevhodnými nosičmi energie a nízkou energetickou hospodárnosťou obydlí.

Prvým potrebným krokom je prijatie definície, čím by sa vymedzil okruh domácností, ktoré by potrebovali získať podporu. Spolu s ňou je nevyhnutné určiť vhodné opatrenia na kompenzácie energeticky chudobným domácnostiam, aby sa mohla situácia začať zlepšovať. Súčasne je potrebné rozšíriť pomoc aj pre domácnosti, ktoré ešte nemajú výrazný problém – t. j. výdavky na energie výrazne nemenia ich správanie ani neovplyvňujú zdravie, ale v prípade niektorých zmien (strata zamestnania, ...) by sa už ocitli vo vážnych problémoch.