Ovzdušie ako súčasť hodnotení Správy o stave životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2022

21. 12. 2023

Správa o stave životného prostredia Slovenskej republiky slávi svoje jubileum a síce tridsiate výročie publikovania. Prvá v poradí hodnotila obdobie rokov 1992 – 1993 a zahájila vydávanie tejto publikácie v ére samostatnej Slovenskej republiky. Súčasťou publikovaného hodnotenia je aj stav a vývoj v oblasti emisií znečisťujúcich látok do ovzdušia, ako aj samotnej kvality vonkajšieho ovzdušia.

Popradské pleso
Zdroj: T. Mičík, SAŽP

Od tohto obdobia až po dnešok prešla viacerými zmenami, jednak z hľadiska grafickej prezentácie, ale hlavne v obsahovej stránke. Reagovala na vývoj, ktorý bol spojený s pristupovaním Slovenska k medzinárodným dohovorom, s výkazníctvom v životnom prostredí súvisiacim so vstupom do Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj, Európskej environmentálnej agentúry ale hlavne do Európskej únie (EÚ). Práve so vstupom do EÚ je spojená transpozícia predpisov v oblasti životného prostredia do právneho poriadku Slovenska, s čím súvisel aj nárast povinností voči EK z hľadiska poskytovania dát a informácií o implementácii uvedených predpisov v národných podmienkach. Táto skutočnosť vyvolala požiadavky na úpravy a nárast monitoringu, rovnako aj štatistických sledovaní v životnom prostredí.

Cieľ Správy však zostal nezmenený a síce informovať o kvalite životného prostredia, jej vývoji v krátkodobom i dlhodobom časovom horizonte. Postupne k nemu pribudlo aj vyhodnocovanie očakávaného smerovania plnenia cieľov prijatých Stratégiou environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030 „Zelenšie Slovensko“.

Správa významnou mierou prispieva k naplneniu práva na informácie o životnom prostredí, ktoré občanom našej republiky garantuje Ústava Slovenskej republiky. Vychádza každoročne v súlade so zákonom č. 17/1992 Zb. o životnom prostredí a zákonom č. 205/2004 Z.z. o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Aké výsledky  boli dosiahnuté pri hodnotení ovzdušia?

Emisie základných znečisťujúcich látok (SO2, NOx, nemetánové prchavé organické látky (NMVOC), CO a amoniak) v horizonte rokov 2005 – 2021 výrazne poklesli, v porovnaní rokov 2020 až 2021 bol však u nich zaznamenaný mierny nárast s výnimkou amoniaku.

Emisie tuhých prachových častíc v dlhodobom časovom horizonte taktiež poklesli, no v medziročnom porovnaní emisie prachových častíc PM10 mierne vzrástli. V prípade ťažkých kovov (Cd, Hg, Pb) bol zaznamenaný trend výrazného poklesu ich emisií z dlhodobého hľadiska, avšak z krátkodobého v porovnaní s rokom 2020 emisie Hg, Cd mierne vzrástli a emisie Pb zaznamenali dokonca výrazný nárast.

V prípade perzistentných organických látok (POPs) v rozmedzí rokov 2005 – 2021 zaznamenali nárast hlavne emisie polyaromatických uhľovodíkov a polychlórovaných bifenylov.

Pri hodnotení zdrojov znečisťovania ovzdušia, 62 % emisií PM10  pochádza z vykurovania domácností. V prípade emisií PM2,5 je to dokonca až 80 %. Ešte vyšší podiel z vykurovania domácností je v prípade emisií karcinogénneho benzo(a)pyrénu.

V roku 2022 došlo k prekročeniam limitnej hodnoty na ochranu ľudského zdravia pre 24 hodinové koncentrácie PM10 na 3 monitorovacích staniciach a na 3 tiež prekročenie priemernej ročnej hodnoty pre PM2,5. Vyskytli sa prekročenia cieľovej hodnoty na ochranu zdravia pre benzo(a)pyrén na 10 monitorovacích staniciach. Na 2 monitorovacích staniciach došlo k prekročeniu povolených hodnôt koncentrácie prízemného ozónu pre ochranu ľudského zdravia. U ostatných znečisťujúcich látok boli limitné hodnoty dodržané. Na 6 monitorovacích staniciach došlo k prekročeniu povolených hodnôt koncentrácie prízemného ozónu na ochranu vegetácie a lesov.

Detailnejšie vyhodnotenie situácie v ovzduší si môžete prečítať na: https://www.enviroportal.sk/spravy/kat21.