Pri šetrení energií dbajme na kvalitu ovzdušia vo vnútorných priestoroch našich domov a bytov

23. 11. 2022

Súčasná neľahká situácia spojená s nárastom cien energií a tepla nás viac ako inokedy núti zamyslieť sa nad optimalizáciou vykurovania našich príbytkov. Každému sa páči niečo iné, máme rôzne záujmy, tak je to aj v prípade vnímania a potreby rôznej teploty v obytných priestoroch. Nesmieme však zabúdať na správne vetranie priestorov, aby sme neohrozovali vlastné zdravie.

Pokladnička a teplomer na radiátore
Zdroj: https://www.populair.sk/sk/actual/

Niekto má rád chladnejšie, iný zasa potrebuje pre svoju pohodu vykúriť svoj byt alebo dom na vyššie teploty. Čelíme však veľkým výzvam spojeným s vyššími finančnými nárokmi na zabezpečenie tejto pohody oproti minulým rokom. Musíme sa zamyslieť nad tým, či priestory zbytočne neprekurujeme. Avšak aj šetrenie v tejto oblasti má svoje pravidlá a obmedzenia, ktoré by sme nemali podceňovať. Odborníci odporúčajú teplotu napríklad v spálni v rozmedzí 18 až 20 ˚C, v obývacích miestnostiach je optimálna teplota 22 ˚C, kúpeľni 22 až 24 °C, chodbách okolo 18 °C.

Nižšie teploty nie sú odporúčané. Existuje na to viacero dôvodov, ako je zvýšené riziko vzniku akútneho respiračného ochorenia, riziko zhoršenia chronických respiračných ochorení, zvýšené riziko infekcie močových ciest, zhoršenie reumatických ochorení, svalová triaška, teplotný diskomfort, hypotermia (podchladenie) a iné.  Týka sa to hlavne starých ľudí, detí a ľudí s oslabenou imunitou.

Veľmi dôležité je aj pravidelné vetranie. Znižuje sa ním koncentrácia škodlivín vo vzduchu miestnosti a reguluje sa vlhkosť vzduchu. Práve nevyhovujúca vlhkosť vzduchu v kombinácii s nízkymi teplotami môže spôsobiť vznik zdraviu škodlivých plesní.

Frekvencia vetrania závisí od intenzity využívania miestnosti. Miestnosti je potrebné vetrať podľa využívania trikrát až štyrikrát denne. V prípade, že sa doma cez deň zdržujete len málo, postačí vyvetrať ráno a večer. Počas vetrania by sa mali termostaty na vykurovacích telesách odstaviť, aby sa zbytočne nespotrebovávala energia na vykurovanie. 

Dĺžka vetrania závisí od vonkajšej teploty. Výmena vzduchu prebieha rýchlejšie počas chladného obdobia, od decembra do februára postačí na nárazové vetranie 5 až 10 minút.

Ku kvalite ovzdušia v obytných priestoroch určite neprispieva fajčenie. Spojenie s potrebným vyvetraním tak zaťažuje peňaženku dvakrát. Prvýkrát pri kúpe cigariet a druhýkrát pri potrebne opätovného vykúrenia po vyvetraní.

Celé odporúčanie Úradu verejného zdravotníctva SR ako správne šetriť energie pri vykurovaní a ohreve vody tak, aby bol zabezpečený zdraviu adekvátny tepelný komfort, mikroklimatické podmienky a vhodná teplota vody nájdete na https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5442:spotrebu-energie-zniujte-s-ohadom-na-vae-zdravie&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62.