Starostlivosť o lesy Slovenska podporená Akčným plánom Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky

17. 01. 2025

Lesy majú kľúčový význam pre spoločnosť, pretože plnia viacero dôležitých funkcií, ktoré priamo prispievajú k zlepšeniu podmienok života človeka a zdravia planéty, vrátane kvality ovzdušia. Akčný plán Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky pre obdobie rokov 2025 – 2030 „LESY PRE SPOLOČNOSŤ“ schválila vláda SR dňa 4. decembra 2024. Rozpracováva schválených 17 strategických a 31 špecifických cieľov na úroveň opatrení.

Les
Zdroj: Ilustračné foto, https://pixabay.com/

Národný lesnícky program (NLP) predstavuje základný lesnícko-politický dokument, dôležitý nástroj na zabezpečenie udržateľného obhospodarovania lesov, medzirezortnej spolupráce a plnenia medzinárodných záväzkov súvisiacich s lesmi a lesným hospodárstvom. Je viacrezortným nástrojom lesníckej politiky pre plánovanie, realizáciu, financovanie, monitorovanie a hodnotenie. S cieľom nastaviť kroky implementácie jeho cieľov a špecifických cieľov bol vypracovaný uvedený Akčný plán. 

Akčný plán je členený podľa piatich oblastí. Ide o oblasť, ktorá sa zameriava na riešenie dopadov klimatických zmien na les, oblasť využitia dreva a jeho pridanej hodnoty, oblasť zavádzania moderných technológií v lesníctve, najmä environmentálne vhodnej techniky (t. j. ide o ekologizáciu lesnej výroby a využívanie moderných informačno-komunikačných technológií), oblasť zameranú na zlepšenie komunikácie, spolupráce a vzdelávania a oblasť zameranú na zlepšenie podpornej verejnej politiky. Pri každom špecifikovanom opatrení je definovaný časový rámec plnenia, indikatívny finančný rámec, indikátor výstupu, cieľová hodnota a aktéri zodpovední za plnenie.

Tak ako NLP, aj jeho Akčný plán boli vypracované Národným lesníckym centrom Zvolen na základe široko participatívneho procesu za pomoci skúsenej spoločnosti PDCS, ktorá umožnila skupinám osôb a inštitúciám pracovať pri príprave týchto strategických dokumentov.

Opis jednotlivých opatrení je možné nájsť v schválenom Akčnom pláne NLP, ktorý je dostupný na: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/30253/1.

Implementácia prijatých opatrení by mala smerovať k podpore zachovania funkcií lesa vo vzťahu k zdravému životnému prostrediu plnením ich tomu adekvátnych funkcií, najmä:

Absorpcia oxidu uhličitého (CO₂): Lesy pôsobia ako významný pohlcovač oxidu uhličitého, ktorý je hlavným skleníkovým plynom zodpovedným za globálne otepľovanie. Stromy absorbujú CO₂ počas fotosyntézy, čím prispievajú k zmierňovaniu zmeny klímy. Lesy môžu ukladať veľké množstvá uhlíka v biomase (kmeňoch, koreňoch a pôde), čo pomáha znižovať koncentráciu CO₂ v atmosfére.

Produkovanie kyslíka: Pri fotosyntéze stromov sa okrem pohlcovania CO₂ vytvára kyslík, ktorý je nevyhnutný pre život na Zemi. Lesy tak prispievajú k udržiavaniu rovnováhy kyslíka v atmosfére, čím podporujú životné podmienky pre všetky organizmy na planéte.

Filtrácia znečisťujúcich látok: Stromy a vegetácia v lesoch pomáhajú čistiť ovzdušie tým, že absorbujú rôzne znečisťujúce látky, ako sú prachové častice, zlúčeniny dusíka, síry, amoniak a iné toxické látky. Niektoré rastliny a stromy dokážu viazať a neutralizovať tieto škodlivé látky, čím prispievajú k zlepšeniu kvality ovzdušia.

Regulácia vlhkosti vzduchu: Lesy hrajú dôležitú úlohu v regulácii vlhkosti vzduchu. Prostredníctvom uvoľňovania vody do atmosféry zvyšujú vlhkosť vzduchu, čo pomáha stabilizovať klimatické podmienky a znižovať extrémy počasia. Táto funkcia môže tiež zmierniť účinky sucha a znížiť prašnosť v oblastiach s nízkou vlhkosťou.

Ochrana pred eróziou a znečistením: Lesy pomáhajú chrániť pôdu pred eróziou a znečistením. Koreňový systém stromov stabilizuje pôdu a zabraňuje jej erózii, čím okrem iného pozitívne vplýva na znižovanie prachových častíc, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia.

Zníženie tepelného stresu: Lesy pomáhajú znižovať tepelné ostrovy v mestách a priemyselných oblastiach tým, že poskytujú tieň a znižujú teplotu okolitého prostredia. Tento efekt je obzvlášť dôležitý v mestských oblastiach, kde dochádza k nadmernému zahriatiu z betónu, asfaltu a iných materiálov.

Všetky tieto faktory ukazujú, že lesy musia byť neoddeliteľnou súčasťou snáh v starostlivosti životného prostredia. Z tohto dôvodu je nevyhnutné chrániť existujúce lesy a podporovať ich obnovu a rozširovanie, aby sa zaistili zdravé a udržateľné podmienky pre budúce generácie.