Štátna ochrana prírody SR upozorňuje, že jarné vypaľovanie trávy je nelegálne a nebezpečné

04. 04. 2023

S prichádzajúcou jarou, teplým a suchým počasím, sa opäť objavujú prípady vypaľovania suchej trávy. Je to obdobie, ktoré je charakteristické enormným nárastom vzniku požiarov v prírodnom prostredí. Požiarmi dochádza k ničeniu prirodzených stanovíšť rastlinných a živočíšnych druhov, k narušeniu ekologickej rovnováhy v prírode, k znižovaniu rozmanitosti života na Zemi, ako aj k vzniku rozsiahlych ekonomických škôd.

horiaci porast
Zdroj: Ilustračné foto, https://pixabay.com/

Na popol sa menia rastliny, nižšie i vyššie živočíchy, hniezda vtákov s vajíčkami alebo mláďatkami. V rýchlo šíriacich sa plameňoch nachádzajú smrť jašterice, hady, ježe a často krát aj takí bežci ako zajace a srnky. Oheň ničí aj vývojové štádiá hmyzu pod povrchom pôdy, ako aj korene plytko koreniacich rastlín. Zároveň dochádza k usmrteniu živočíchov v dôsledku dymu.

Vypaľovanie a zakladanie ohňov sú najčastejšou príčinou vzniku požiarov v prírode, ktoré majú za následok mnohokrát nevyčísliteľné škody. Napríklad, v marci minulého roku sa vypaľovanie suchej trávy vymklo spod kontroly za obcou Hôrka, kde požiar zachvátil aj les.

Úmyselným a cieľavedomým vypaľovaním dochádza k porušovaniu zákona NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov. Zároveň sa porušuje zákon NR SR č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Za porušenie týchto zákonov sa udeľujú vysoké pokuty.

ŠOP SR upozorňuje, že zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov, sú kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku či zber biologického odpadu na to v určených veľkoobjemových kontajneroch.

Potrebné je dodať, že takéto vypaľovanie negatívne ovplyvňuje aj kvalitu ovzdušia. Znečisťujúce látky, ktoré vznikajú pri spaľovaní, sú vážnym ohrozením pre zdravie a ekosystémy. Môžu mať nasledujúce účinky: zhoršenie respiračných a srdcovocievnych ochorení, dráždenie očí, hrdla a nosa (slizníc), vplyv na centrálny nervový systém (únava, nevoľnosť, závraty), riziko nádorových ochorení, vplyv aj na reprodukčný systém, zmeny v zložení krvi.


Zdroj: Štátna ochrana prírody SR, prevzaté z: http://www.enviroportal.sk, text doplnený