Titul Strom roka 2024 získala stará hruška z Bošáce
29. 10. 2024
V tomto roku prebehol v poradí už 22. ročník ankety Strom roka 2024 organizovanej nadáciou Ekopolis. Víťazkou sa stala Hruška planá z Bošáce. Z celkovo obdržaných viac než 14 000 hlasov verejnosti, tento strom získal 2 298 hlasov a na jar budúceho roka bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.
Cieľom ankety Strom roka je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. O titul sa uchádzalo 12 finalistov, stromy, ktoré boli odbornou porotou vybrané z nominácií verejnosti, obcí, miest, škôl či iných organizácií.
Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum a záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už jedenásty rok spevák Peter Lipa. Fotografie stromov do ankety pripravuje Martin Babarík.
Predstavme si teda víťaza a jeho príbeh: Hruška planá (Pyrus pyraster)
Vek stromu: 150 rokov, Obvod kmeňa: 195 cm, Výška stromu: 10 m
Bošáca – úpätie Lysice, okres Nové Mesto nad Váhom, Trenčiansky kraj
Zatúlané semienko, ktoré uniesol vietor alebo vtáča spod neďaleko stojacej hrušky, zapustilo korienky na slnečnom úpätí vrchu Lysica, ktorý sa týči nad Bošácou. Bošácka dolina je výnimočným miestom s bohatou ovocinárskou tradíciou, kde sú mohutné semenáče hrušiek neodmysliteľnou súčasťou bielokarpatskej krajiny a tvoria jej charakteristický obraz. Roky skúšaná, ošľahaná vetrom a pohládzaná slnečnými lúčmi si tu rastie ako kráľovná. Výhľad jej môžeme závidieť. Od Inovca až po Veľkú Javorinu sleduje deň čo deň dianie v obciach a mestách celého regiónu. Okolie stromu je vyhľadávaným miestom pre svoje poveternostné podmienky pre vyznávačov paraglidingu, každý rok sa tu súťaží v lietaní historických modelov lietadielok – práve hruška je významným orientačným bodom a na jej vrchole býva umiestnená vlajka.
Finalistov ankety ako aj ďalšie doplňujúce informácie sú dostupné na https://ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka.
Ako nám pomáhajú stromy a lesy v zlepšovaní kvality ovzdušia? Lesné dreviny, krovinová etáž, celkovo zeleň, má nenahraditeľný význam pri „očisťovaní“ ovzdušia od prachových častíc. V odbornej literatúre sa uvádza, že napr. jeden hektár bukového lesa odfiltruje za vegetačné obdobie 30 až 60 ton prachu, hektár dubového porastu 50 až 54 ton, borovicový porast 37 ton a hektár smrekového lesa okolo 30 ton.
Les nám poskytuje pocit harmónie, prirodzenej rovnováhy, príjemnú klímu, čistú vodu, plní dôležité pôdoochranné, protierózne a ďalšie funkcie v krajine. Viac na https://www.populair.sk/sk/aktualita/lesy-a-ovzdusie.