Zamyslime sa spolu, prečo prestať používať pyrotechniku

29. 12. 2022

Pyrotechnika sa stala bežnou súčasťou rôznych osláv, slávností, či veselých príležitostí. Možno aj z toho dôvodu ju vnímame pozitívne, ako dobrú vec, tým že sa stala súčasťou príjemných situácií sa ani nezamýšľame nad tým, aká škodlivá vlastne môže byť.

ohňostroj
Zdroj: Freepik.com

Ohňostroje ovplyvňujú nás a naše životné prostredie, a to veľmi negatívne!

Ak si uvedomíme, čím sú tie hlučné a farebné obrazce na nočnej oblohe tvorené, zistíme, že je to zmes  vysokotoxických plynov a znečisťujúcich látok, ktoré svojou prítomnosťou v ovzduší a následne aj vo vode a pôde, veľmi škodia vtákom, voľne žijúcim zvieratám, domácim a  hospodárskym zvieratám a samozrejme ľuďom. A teda nie je to  chvíľa hluku, ktorá sa dá vydržať, ale silná dávka jedov, ktoré tu s nami naďalej ostanú po nejaký čas.

Ohňostroje znečisťujú ovzdušie časticami a chemikáliami. Bežné petardy, keď explodujú, uvoľňujú toxické plyny, chemické zlúčeniny vo forme oxidov síry a dusíka spolu s časticami. Tieto zahŕňajú chemické prvky  ako sú meď, zinok, sodík, olovo, horčík, kadmium atď., ktoré majú škodlivý vplyv na zdravie ľudí, ako aj životné prostredie.

Okrem toho sú ohňostroje zdrojom nepríjemného hluku. Tieto prenikavé zvuky môžu priamo ovplyvniť ľudí, spôsobiť rozrušenie u citlivých osôb či dokonca infarkt. Rovnako škodia aj zvieratám.

Vybuchovaním pyrotechniky v okolí neďalekých jazier a riek, môže dôjsť ku kontaminácii vody presakovaním jedovatých chemických zlúčenín. Typickou chemikáliou uvoľňovanou pri zábavnej pyrotechnike je chloristan amónny, o ktorom je známe, že kontaminuje podzemné a povrchové vody a môže vážne poškodiť vodné živočíchy. Chemikálie ohňostrojov, ktoré sa hromadia vo vodných útvaroch, vedú k nárastu cyanobakteriálnych nečistôt, zníženiu priezračnosti jazera a zvýšenej tvorbe rias. Rovnako aj tuhý odpad z obalov ohňostrojov sa hromadí vo vodných útvaroch, následkom čoho sa dusia rastliny a celkovo negatívne ovplyvňuje vodný ekosystém.

Nebezpečné chemikálie uvoľnené počas ohňostrojov môžu spôsobiť zmätok v ľudskom tele a ovplyvniť endokrinný systém, imunitný systém, gastrointestinálny systém a metabolizmus, ako aj neurotransmitery v mozgu.

  • Chloristan amónny je chemikália, ktorá sa často mieša so sírou a dreveným uhlím na vytvorenie pušného prachu, ktorý spôsobuje výbuch ohňostrojov. Môže inhibovať schopnosť štítnej žľazy získavať jód z krvi (hypotyreóza). To môže interferovať s produkciou hormónov štítnej žľazy, ktoré sú nevyhnutné pre procesy metabolizmu a duševného vývoja. Môže tiež viesť k strume a rakovine štítnej žľazy.
  • Stroncium je ťažký kov používaný na výrobu jasne červených farieb ohňostrojov.  Spája sa s mnohými vážnymi zdravotnými následkami vrátane vrodených porúch, poškodenia kostnej drene, spomaleného rastu kostí, anémie a zhoršenej zrážanlivosti krvi.
  • Ďalšie chemikálie rozptýlené pri zábavnej pyrotechnike, ako je hliník, bárium, kadmium, dioxíny a rubídium, sa taktiež vyznačujú negatívnymi účinkami na zdravie, niektoré z nich sú známe karcinogény. Vystavenie týmto chemikáliám môže spôsobiť rôzne ochorenia vrátane Alzheimerovej choroby, demencie, bipolárnej poruchy, depresie, úzkosti, srdcových chorôb, ochorení obličiek, roztrúsenej sklerózy, reumatoidnej artritídy, gastrointestinálnych porúch a chronickej únavy.
  • Pri vdýchnutí alebo požití môžu uvoľnené kovy spôsobiť širokú škálu krátkodobých a dlhodobých reakcií, od zvracania, hnačky alebo astmatických záchvatov až po ochorenie obličiek, kardiotoxické účinky a rôzne druhy rakoviny.
  • Zelené svetlo produkované ohňostrojmi pochádza z bária, ktoré je rádioaktívne a jedovaté. Modrá farba vyrobená zo zlúčenín medi pochádza z dioxínov spôsobujúcich rakovinu.
  • Aj prskavky vytvárajúce hustý dym, môžu ovplyvniť dýchacie cesty malých detí.
  • Petardy majú oveľa závažnejšie účinky na ľudí s poruchami srdca, dýchania alebo nervového systému.
  • Vplyvom celkového znečistenia spôsobeného pyrotechnikou pacienti s ochorením srdca, pacienti s chronickou bronchitídou a astmatici sú tiež vystavení vysokému riziku kritických stavov. Môžu sa zhoršiť problémy u ľudí trpiacich nachladnutím, alergiami či kašľom a spôsobiť opuch hrdla a tlak v hrudníku.

Ak sa rozhodneme nepoužívať ohňostroje, či petardy, chránime životné prostredie, rastliny, zvieratá a ľudí, a prispejeme k zelenej a zdravej planéte pre nás všetkých. Môžeme si pripomenúť slávnostné príležitosti napríklad pozorovaním krásnej hviezdnej oblohy, adopciou pouličných zvierat, môžeme podporovať útulky pre zvieratá dobrovoľníctvom a inými prostriedkami, stať sa trebárs vegetariánmi,pozitívne pôsobiť vzdelávaním ostatných o udržateľnom životnom štýle a ďalšími aktivitami, ktoré v prvom rade pomáhajú a nie škodia ľuďom, zvieratám a životnému prostrediu.

Viac informácií na https://awbptrust.org/awareness/why-do-we-need-to-stop-using-firecrackers.