Čo vieme zistiť o ovzduší v oblasti kde žijeme?

21. 12. 2022

Kvalita vzduchu, ktorý dýchame sa líši v rámci územia Slovenska. Súvisí s prítomnými zdrojmi znečisťovania, ale aj s geomorfologickým reliéfom krajiny či poveternostnými podmienkami. Všetky tieto faktory prispievajú k rozdielnym koncentráciám znečisťujúcich látok, ktoré vplývajú na naše zdravie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) je inštitúcia, ktorá je zodpovedná za  hodnotenie kvality ovzdušia na území našej krajiny. Kvalitu ovzdušia hodnotí na základe dvoch  prístupov a síce monitorovaním a modelovaním.

Monitorovacia stanica kvality ovzdušia
Zdroj: SHMÚ, AMS Banská Bystrica, Štefánikovo nábrežie

Monitorovanie znamená fyzický zber dát z automatických monitorovacích staníc (AMS) kvality ovzdušia rozmiestnených po celom území Slovenska. V súčasnosti  je na území v prevádzke 52 staníc s kontinuálnym monitoringom.  ORKO – oblasť riadenia kvality ovzdušia je územie so zhoršenou kvalitou ovzdušia. Vymedzuje sa na základe prekročenia  limitnej alebo cieľovej hodnoty niektorej znečisťujúcej látky v ovzduší na vybranej AMS v sledovanom roku, pričom sa zohľadňujú najmenej 3 posledné roky. Príslušné územie, ktoré stanica svojim meraním reprezentuje, je vyhlásené za ORKO. Cieľom ich vymedzenia je  identifikovať lokality, kam je potrebné prioritne zamerať opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia.

Zákon o ovzduší č. 137/2010 Z. z. v znení neskorších predpisov stanovuje postup pre hodnotenie a kritériá kvality ovzdušia v plnom súlade so smernicami EÚ a umožňuje využiť na hodnotenie kvality ovzdušia okrem meraní pomocou monitorovacích staníc aj matematické modelovanie.  V nadväznosti na merania na AMS sa pre priestorové hodnotenie kvality ovzdušia využívajú metódy matematického modelovania. Výsledky monitorovania a matematického modelovania sú sprístupňované v pravidelných ročných správach o kvalite ovzdušia vydávaných SHMÚ. Poslednou zatiaľ publikovanou je správa sumarizujúca hodnotenie za rok 2021, ktorá je dostupná na stránke: https://www.shmu.sk/File/oko/rocenky/2021_Sprava_o_KO_v_SR_v2.pdf .

S cieľom identifikovať oblasti s možným výskytom zhoršenej kvality ovzdušia celoplošne, teda aj na tých miestach kde nie sú umiestnené monitorovacie stanice, sú na základe matematického modelovania  vymedzené rizikové oblasti. Ako rizikové boli určené obce s vysokým podielom emisií prachových častíc PM10 z lokálneho vykurovania tuhým palivom, pričom boli zohľadnené aj nepriaznivé rozptylové podmienky. Okresy, ktoré majú viac než 40 % obcí rizikových, sú kvôli zjednodušeniu vymedzené za rizikové celé. Podrobný popis metodiky je dostupný na web stránke SHMÚ"

https://www.shmu.sk/File/oko/studie_analyzy/Popis_metody_na_urcenie_rizikovych_oblasti_aktualizacia.pdf.

Webová aplikácia „dnesdycham.sk“

V rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia bola v rámci spolupráce projektových partnerov SAŽP, SHMÚ a MŽP SR vyvinutá webová aplikácia „dnesdycham.sk“. Okrem sledovania aktuálnej situácie kvality ovzdušia na Slovensku, poskytuje webaplikácia aj prehľad vymedzených ORKO a rizikových obcí a okresov na interaktívnej mape. Riadenie kvality ovzdušia je členené podľa aglomerácií a zón.  V rámci územia SR sú vymedzené dve aglomerácie (Bratislava a Košice) a osem zón, kopírujúcich hranice krajov. Na prehľadnej mape sú pre každú zónu a aglomeráciu zobrazené ORKO a rizikové oblasti. Zároveň webaplikácia uvádza aj  zoznam opatrení, ktoré súvisia s kvalitou ovzdušia a nachádzajú sa v strategických dokumentoch a poskytuje zároveň aj ich vyhodnotenia.

Na jednotlivé aglomerácie a zóny s mapou sa dá dostať z hlavnej stránky dnesdycham.sk https://dnesdycham.populair.sk/ v časti pod mapou v riadku Opatrenia pre zóny a aglomerácie.