Viete, aký je rozdiel medzi „dobrým“ a „zlým“ ozónom?

26. 08. 2022

Už v škole sa deti učia, že život na Zemi je negatívne ovplyvňovaný porušením ozónovej vrstvy Zeme. Ide v tomto prípade o „dobrý“ ozón.

Minulý týždeň (17. – 19. 8. 2022) bola v lokalite Bratislava, Jeséniova vyhlásená smogová situácia pre prízemný „zlý“ ozón, ktorý pri vysokých koncentráciách má negatívne účinky na zdravie ľudí ako aj stav ekosystémov.

Zdroj: Monitorovacia stanica Bratislava, Jeséniova ul. SHMÚ

Ozónová vrstva funguje ako filter, zachytáva škodlivé ultrafialové žiarenie (UV žiarenie) a naopak na zemský povrch prepúšťa potrebné svetlo a teplo. Úplne absorbuje UV-C žiarenie so smrtiacimi účinkami pre živé organizmy a čiastočne absorbuje UV-B žiarenie, ktoré je schopné vyvolať množstvo nepriaznivých efektov. Pri zvýšenom prieniku UV-B žiarenia cez ozónovú vrstvu sa zvyšuje riziko výskytu kožnej rakoviny, postihnutia očí vrátane očných zákalov, negatívnych vplyvov na ekosystémy, narušenia potravinového reťazca v oceánoch a mnohých ďalších vplyvov.

Ozón je v atmosfére rozložený nerovnomerne. Koncentrovaný je hlavne vo výškach 10 až 50 km. Je to v dôsledku energeticky bohatého UV žiarenia, ktoré z kyslíka tvorí ozónovú vrstvu. V súvislosti s úbytkom stratosférického ozónu je významné monitorovanie jeho množstva. Určuje sa na základe absorpcie UV žiarenia a vyjadruje sa v tzv. Dobsonových jednotkách (DU). Celkový  atmosférický ozón nad územím SR sa meria v Aerologickom a radiačnom centre  SHMÚ v Gánovciach pri Poprade od augusta 1993. Priemerná ročná hodnota celkového atmosférického ozónu v roku 2020 bola 321,6 DU, čo je -4,8 % pod dlhodobým priemerom vypočítaným z meraní v Hradci Králové v rokoch 1962 – 1990, ktorý sa používa aj pre SR ako dlhodobý normál.

Prízemný (zlý) ozón vzniká chemickými reakciami z iných znečisťujúcich látok, hlavne oxidu uhoľnatého, prchavých organických látok a oxidov dusíka. Vzájomné reagovanie týchto látok závisí od UV-B žiarenia, preto sa najvyššie koncentrácie prízemného ozónu vyskytujú najmä v horúcich letných dňoch.

Cieľová hodnota koncentrácie prízemného ozónu pre ochranu ľudského zdravia je 120 µg.m-3 (najväčšia denná 8-hodinová hodnota). Táto hodnota nesmie byť prekročená vo viac ako 25 dňoch v roku, a to v priemere za tri roky. Cieľovú hodnotu prízemného ozónu v hodnotení za rok 2021 prekročili merania na dvoch staniciach: Bratislava, Jeséniova a Chopok, EMEP.

Z hľadiska krátkodobého znečistenia ovzdušia ozónom, oznámenie o vzniku smogovej situácie nasleduje pri ozóne po prekročení informačného prahu 180 µg/m3 vyjadreného ako jednohodinový priemer. Už pri krátkodobom vystavení obyvateľstva týmto koncentráciám môže dôjsť k poškodeniu zdravia. V období, keď sú takto zvýšené hodnoty ozónu, by najmä osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici,astmatici, malé deti, tehotné ženy a starší ľudia mali obmedziť pobyt a fyzickú námahu vo vonkajšom prostredí.

Viac informácií o Smogovom varovnom systéme a aktuálnom stave ohľadne smogových situácií sa dozviete na https://www.shmu.sk/sk/?page=?page=1&id=oko_varovny_system, ako aj na https://dnesdycham.populair.sk/.